"Zęby rekina" na jezdni to znak P-17. Ogłasza on dwie ważne zasady

Narysowane na asfalcie "zęby rekina" to znak drogowy poziomy P-17. Daje on jasny sygnał, ale niewielu kierujących zdaje sobie z tego sprawę. Warto dowiedzieć się, o czym informuje ten znak w kształcie zygzaku i nie narażać się na mandat.

Znak P-17 to inaczej linia przystankowa. Dla kierowcy jest to ważna informacja
Znak P-17 to inaczej linia przystankowa. Dla kierowcy jest to ważna informacjaAdam BurakowskiReporter

Zęby rekina albo zygzak wymalowany na jezdni to nie jest forma artystycznej ekspresji drogowców. To znak P-17, który ma bardzo konkretny przekaz.  Zgodnie z przepisami wyznacza się go na jezdni w miejscu przystanku autobusowego, trolejbusowego lub tramwajowego. Zwykle dotyczy przystanków zlokalizowanych na jezdni w pobliżu chodnika, czyli takich, które nie posiadają zatoki autobusowej.

Znak P-17 - ogłasza dwie zasady. Kierowcy, którzy ich nie znają zostaną ukarani

Znak P-17 to "linia przystankowa", która informuje kierowców o dwóch kwestiach. Pierwsza to długość przystanku na której w każdej chwili może się zatrzymać autobus, trolejbus lub tramwaj.

Druga kwestia to zakaz zatrzymywania się na całej długości zygzaka. Dotyczy wszystkich innych pojazdów niż komunikacji zbiorowej. Gdy równolegle do linii zatrzyma się tramwaj - jest to miejsce wyznaczające przestrzeń, na której mogą wysiadać pasażerowie.

Jaki mandat za naruszenie reguł wyznaczony przez znak P-17?

Warto o tym pamiętać, ponieważ zatrzymywanie się na linii P-17 jest karane mandatem w wysokości 100 zł i 1 pkt karnym.

Znak P-17 to znak poziomy. Czy jest ważniejszy od pionowego?

Linia przystankowa P-17 to typowy przykład znaku poziomego, który ma takie samo znaczenie jak znaki pionowe. W żadnym wypadku znaków namalowanych na jezdni nie można ignorować, ponieważ ich zadaniem jest regulowanie ruchu drogowego. Przykładem są linie, trójkąty i kwadraty malowane przy skrzyżowaniach.

***

Moto Flesz 78: Parlament Europejski zdecydował o przyszłości aut spalinowych
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas