Wyprzedzanie z prawej możliwe nie tylko na autostradzie. Tak mówią przepisy

Czy wiesz, kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony innego pojazdu na drodze? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, niezależnie od ich doświadczenia czy stażu. Czytając ten tekst, dowiesz się, jakie są przepisy dotyczące wyprzedzania z prawej strony i kiedy taki manewr jest dozwolony, a kiedy kategorycznie zabroniony.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym polega samo wyprzedzanie. Jest to manewr, w którego trakcie jeden uczestnik ruchu przejeżdża obok drugiego, jadącego w tym samym kierunku. Kończy się on w momencie, gdy wyprzedzający pojazd znajdzie się przed tym wyprzedzanym.

Często proces wyprzedzania sprawia problemy nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Dlaczego? Wszystko przez niejasne lub nieoczywiste zapisy w Kodeksie Drogowym. Wielu kierowców ma problem z odróżnieniem sytuacji, w których może wyprzedzać z prawej strony, od tych, kiedy jest to zabronione. 

Reklama

Zgodnie z ustawą o Ruchu Drogowym, wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone, jeśli dotyczy pojazdów szynowych lub pojazdów poruszających się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu lub po drodze złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych. Takie drogi to np. autostrady czy drogi ekspresowe, które muszą być rozdzielone barierami lub inną przeszkodą. 

Dodatkowo wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni dwukierunkowej na terenie zabudowanym, jeśli droga posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. Sytuacja taka jest również dozwolona poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono na jezdni minimum trzy takie pasy. Samo wyprzedzanie powinno zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny. Widoczność musi być odpowiednia, by wykonać ten manewr szybko i skutecznie. 

Należy też pamiętać, że wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, odbywać się może tylko z prawej strony.

Kiedy wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione?

Według przepisów, bezwzględnie zabrania się wyprzedzania z prawej strony na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym oraz na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania, na którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną. Nie można wyprzedzać na prawym pasie tuż przed wierzchołkiem wzniesienia oraz w miejscach, gdzie zakazuje tego oznakowanie pionowe. Co ważne, wyprzedzanie z prawej jest kategorycznie zabronione również na odcinkach dróg, które nie posiadają wyznaczonych pasów ruchu.

Zakaz obowiązuje też:

  • przed i na przejeździe kolejowym,
  • kiedy kierowca sygnalizuje manewr zmiany pasa na ten z prawej strony,
  • mijania “na drugiego", za innym autem, które wykonało taki manewr,
  • przy złej widoczności.

Przed rozpoczęciem wyprzedzania należy zredukować bieg, włączyć kierunkowskaz i jeszcze raz upewnić się, czy można bezpiecznie i szybko wykonać taki manewr. Od tego, w jaki sposób wyprzedzimy inny pojazd, zależy bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama