Wtedy możesz wyprzedzić na pasach i pomachać policjantowi. Wiesz, czemu?
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych bez mandatu? Przecież to jedno z najciężej karanych przewinień na drodze, zagrożone karą w wysokości 1,5 tys. zł oraz aż 15 punktami karnymi. Tymczasem są w ruchu drogowym dwie sytuacje, w których wyprzedzanie zarówno na, jak i bezpośrednio przed przejściem dla pieszych jest możliwe.
Podobnie surowe przepisy obowiązują w przypadku wyprzedzania na skrzyżowaniu, które grozi mandatem w wysokości 1 tys. zł oraz 10 punktami karnymi. W tym wypadku także działa zasada recydywy, jeśli kierowca kolejny raz dopuści się tego przewinienia w przeciągu dwóch lat.
W ustawie Prawo o ruchu drogowym czytamy, że kierującemu zabrania się "wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany". I właśnie w ostatniej części tego zapisu znajduje się "furtka" dla kierowców - otóż jeśli ruch jest kierowany (o tym, czym jest ruch kierowany za chwilę), to wyprzedzanie zarówno przed przejściem jak i na nim jest możliwe. Ta sama zasada dotyczy także wyprzedzania na skrzyżowaniu. Można to robić, zarówno na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oraz właśnie w sytuacji ruchu kierowanego.
Kierowcy robią to nagminnie, a to pewny mandat i punkty karne
Ruch kierowany, jak czytamy w innej części ustawy, to nic innego jak "ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę". Teraz przykłady z życia. Wyprzedzanie jest możliwe na przykład na drodze o dwóch pasach, gdzie ruchem steruje sygnalizacja świetlna - pod warunkiem, że jest włączona, a nie miga pomarańczowe światło. Gdy kierowca ma zatem zielone, może wyprzedzać inne pojazdy zarówno przed pasami, jak i bezpośrednio na nich, a także, co oczywiste, na skrzyżowaniu. Także w sytuacji, gdy ruchem kieruje osoba do tego uprawniona, wyprzedzanie na przejściu jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie, że sygnalizacja musi działać, w przypadku migającego, pomarańczowego światła ruch nie jest już kierowany, zaczynają wtedy obowiązywać znaki drogowe.
W przypadku wyprzedzania na skrzyżowaniu z działającą sygnalizacją trzeba jednak pamiętać o zapisie z ustawy PoRD: "Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 (czyli skrzyżowaniu - przyp. red.), pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym". Zatem w sytuacji, gdy mamy jeden pas ruchu, można wyprzedzić na skrzyżowaniu inny pojazd (na przykład taki, który skręca w prawo), pod warunkiem, że nie wjedziemy na przeciwległy pas ruchu.
W przypadku wyprzedzania na skrzyżowaniu pojazdu, który skręca w lewo, można to oczywiście zrobić prawą stroną, pod warunkiem, że nie przekraczamy ciągłej linii, które mogą być namalowane na poboczu ani nie utrudniamy ruchu innym pojazdom na przykład wjeżdżając na ich pas.
Podczas wyprzedzania należy przestrzegać dwóch ważnych zasad. Po pierwsze, gdy jesteśmy wyprzedzani przez inny pojazd, nie można zwiększać prędkości - ani w trakcie manewru, ani zaraz po nim. Po drugie, na drogach, gdzie nie ma wyznaczonych pasów ruchu, zabronione jest wyprzedzanie innych pojazdów z prawej strony.