Włączysz i oślepisz innych. Zobaczy to policjant i dostaniesz mandat

Przyszła jesień, a wraz z nią coraz częściej występują mgły. Wówczas widoczność na drodze podczas jazdy jest o wiele bardziej ograniczona. W takich sytuacjach pomocne okazują się światła przeciwmgielne, ale okazuje się, że nie zawsze możemy z nich korzystać. Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne? To mówią przepisy.

Rodzaje świateł przeciwmgielnych: przednie i tylne

Każdy pojazd może mieć jedno lub dwa światła przeciwmgielne z tyłu. Lampa jest czerwona, świeci bardzo jasno i jednostajnie. Musi być położona co najmniej 25 cm od jezdni. Po co są światła przeciwmgielne w samochodzie? Znacznie skuteczniej niż zwykłe światła, wskazują innym kierowcom pozycję naszego pojazdu podczas mgły.

Światła przeciwmgielne przednie z kolei nie są one obowiązkowe, dlatego nie każde auto ma je na wyposażeniu. Montowane są po obu stronach zderzaka, zwykle możliwie jak najniżej. Funkcją świateł przeciwmgielnych przednich jest oświetlenie drogi kierowcy, a tym samym zwiększenie widoczności

Reklama

Przepisy dotyczące używania świateł przeciwmgielnych

Kiedy można używać świateł przeciwmgielnych? To pytanie, które kierowcy zadają sobie w momencie pojawienia się pierwszych jesiennych mgieł. 

W art. 30. 1. Kodeksu Drogowego znajdziemy informację o tym, że świateł przeciwmgłowych przednich można użyć w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, która spowodowana jest mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Nie została tu wskazana odległość na jaką powinna być ograniczona widoczność. Ze świateł przeciwmgłowych przednich można więc korzystać zawsze, gdy występuje ograniczona przejrzystość powietrza. 

Jeśli chodzi o światła przeciwmgłowe tylne, to o nich traktuje art. 30. 3. Kodeksu Drogowego. Według tego przepisu świateł przeciwmgielnych tylnych można użyć tylko, jeżeli “zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów". Gdy sytuacja na drodze ulegnie polepszeniu, kierowca musi od razu wyłączyć te światła.

Mandat za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych

Jeśli nie będziemy stosować się do przepisów i nieprawidłowo użyjemy świateł przeciwmgielnych, możemy liczyć się z tym, że zostaniemy ukarani mandatem i punktami karnymi.

Policjant, który zatrzyma nas za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych tylnych, wystawi 200 zł mandatu i naliczy dwa punkty karne. W przypadku niewłaściwego używania świateł przeciwmgielnych przednich możemy dostać 100 zł mandatu i dwa punkty karne. 

Światła przeciwmgielne a widoczność: kiedy są skuteczne?

Światła przeciwmgielne przednie mają za zadanie zwiększać widoczność w przypadku obniżonej przejrzystości powietrza. Najlepiej sprawdzają się podczas mgły, ale mogą okazać się pomocne także w czasie silnych opadów śniegu lub deszczu. Ponieważ przednie światła przeciwmgielne szeroko oświetlają drogę, ich użycie jest dozwolone także na odcinkach oznaczonych znakiem A-3 lub A-4 z tabliczką T-5 "droga kręta".

Światła przeciwmgielne świecą bardzo mocno, więc używane przy lepszych warunkach, gdy na drodze będzie przejrzyście, mogą doprowadzić do oślepiania innych kierowców. Będą wówczas nie tylko nieskuteczne, ale też mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Należy więc korzystać z nich rozsądnie i nie nadużywać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: światła przeciwmgielne | światła przeciwmgłowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy