Kiedy można włączyć tylne światła przeciwmgielne? Widoczność poniżej 50 m

Pogarszające się jesienią warunki drogowe zmuszają kierowców do powszechniejszego wykorzystywania oświetlenia, które latem włączamy rzadko - należą do nich przednie i tylne światła przeciwmgielne. Polskie przepisy są jednak bardzo konkretne, jeśli chodzi o warunki i sytuacje, w których można z nich korzystać, niestety polscy kierowcy nie zawsze się do nich stosując wzbudzając irytację u innych kierujących.

Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne? Przepisy to dokładnie regulują
Kiedy można włączyć światła przeciwmgielne? Przepisy to dokładnie regulują123RF/PICSEL

Co do zasady kierowcy są zobowiązani, wg zapisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, używać świateł mijania przez całą dobę. Wyjątkiem są pojazdy, które wyposażono w światła do jazdy dziennej, które mogą być używane w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Tu warto podkreślić, że “warunki normalnej przejrzystości" nie zachodzą nie tylko wtedy, gdy pojawia się mgła, ale również w czasu deszczu. Niestety, w wypadku wielu pojazdów, szczególnie produkcji japońskiej, auta wyposażone w tryb automatycznego przełączania świateł nie rozpoznają gorszej widoczności i system nie włącza świateł mijania wtedy, gdy włączone są na przykład wycieraczki. Na drogach można wtedy spotkać wiele pojazdów, w których włączone są tylko światła do jazdy dziennej z przodu, a tylne pozycyjne pozostają wyłączone.

Jest też i drugi przypadek, czyli zbyt nagminne korzystanie ze świateł przeciwmgielnych przednich (na przykład w warunkach normalnej przejrzystości w ciągu dnia) czy tylnych przeciwmgielnych, kiedy nie spełnione są warunki do ich włączenia wymagane przez ustawę. W każdym przypadku kierowcy nie tylko powodują zagrożenie, ale też narażają się na kilkusetzłotowe mandaty oraz punkty karne.

Kiedy włączamy światło przeciwmgielne?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajdziemy oddzielne przepisy dotyczące przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych. W przypadku tych drugich zasady są jasne - można je włączyć wyłącznie wtedy, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 m. Jeśli warunki się poprawią, kierowca jest zobowiązany, aby natychmiast wyłączyć te światła, które emitują bardzo mocne, czerwone światło - właśnie z tego względu nie należy ich nadużywać, bowiem tylne światła przeciwmgielne bardzo przyciągają wzrok i oślepiają.

Z kolei w przypadku przednich świateł przeciwmgielnych kierowcy mają nieco więcej możliwości, bo mogą ich używać oddzielnie lub razem ze światłami mijania w warunkach zmniejszonej widoczności (np. w deszczu czy mgle). Dodatkowo, ustawodawca przewidział możliwość korzystania z przednich świateł przeciwmgielnych na drogach krętych (oznaczonej odpowiednimi znakami, na przykład tablicą T-5 “droga kręta" lub znakiem A-3 “niebezpieczne zakręty") również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych policjant może ukarać mandatem w wysokości 100 (przednie światła) lub 200 zł (tylne) oraz naliczyć dwa punkty karne.

Światła w aucie, o czym jeszcze pamiętać?

Polskie przepisy zezwalają na wyłączenie świateł, kiedy postój pojazdu trwa ponad minutę “o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy". Można więc z tej możliwości skorzystać na przykład w korku czy w kolejce do przejazdu kolejowego. Świateł drogowych można używać tylko na nieoświetlonych drogach, pod warunkiem, że nie oślepiamy innych kierowców czy pieszych. W czasie postoju niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, kierowcy powinni używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych.

Sprawdziliśmy jak jeździ Renault Scenic E-Tech. Czy elektrykiem da się pojechać w trasę?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas