Reklama

Wjeżdżasz do tunelu? Koniecznie pamiętaj o tych kwestiach

Jazda w tunelu wymaga większej ostrożności i skupienia po stronie kierowcy, ponieważ każda kolizja czy wypadek w takim miejscu mogą spowodować bardzo duże zagrożenie. Sprawdzamy, o czym należy pamiętać podczas jazdy w tunelu.

O zbliżającym się tunelu informuje odpowiedni znak drogowy. W przypadku tuneli, których długość przekracza 500 metrów, pod znakiem informującym o jego początku jest umieszczona pieczątka podająca jego długość.

Przed wjazdem do tunelu może się pojawić sygnalizacja świetlna. Jeśli na sygnalizatorze pali się czerwone światło, pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać do tunelu. Może się zdarzyć, że w środku doszło do kolizji, a co za tym idzie - jest zator lub kłopoty z wentylacją.

Jazda w tunelu - jaki jest wymagany odstęp

Poruszając się poza obszarem zabudowanym, kierowca jest zobowiązany przestrzegać przepisów dotyczących zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami. W przypadku samochodu osobowego minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu powinien wynosić 50 metrów.

Reklama

Potwierdzenie znajdziemy w art. 19 ust. 4 i 5 Prawa o ruchu drogowym, które precyzuje kwestie prawidłowego odstępu:

Jeśli podczas jazdy w tunelu powstanie korek, należy zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu o minimum 5 metrów. Warto pamiętać, że ten przepis obowiązuje w każdym tunelu, nawet w terenie zabudowanym.

Podjeżdżanie zbyt blisko poprzedzającego pojazdu może spowodować, że spaliny wydostające się z poprzedzającego samochodu doprowadzą do zaczadzenia kierowcy i pasażerów.

Jazda w tunelu - zakazane manewry

Jadąc tunelem nie można zawracać i cofać. Zabronione jest również zatrzymywanie się, chyba że wynika to z sytuacji drogowej. W żadnym wypadku nie można się zatrzymywać, żeby wypuścić pasażera lub wyciągnąć coś z bagażnika.

Czy trzeba włączać światła w tunelu?

Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika, że w tunelu jest dozwolone używanie świateł do jazdy dziennej. Warto mieć na uwadze, że oświetlenie pracujące w takim trybie nie uwzględnia tylnych świateł pozycyjnych, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji i najechania na poprzedzający, nieoświetlony pojazd. Dlatego niezależnie od przepisów warto zawsze jeździć z włączonymi światłami mijania. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy