Na tej drodze możesz jechać bez świateł, przekraczać prędkość i parkować gdzie popadnie

Praktycznie każdego dnia wielu kierowców porusza się po tym rodzaju drogi. Jednak niewielu ma do końca pełną świadomość, jak poruszać się w takim miejscu. Przypominamy najważniejsze przepisy obowiązujące na drogach wewnętrznych.

Większość dróg w Polsce stanowi własność publiczną. Kwestia obowiązujących przepisów na takich odcinkach jest jasna. Jednak sporo zmienia się, gdy wjedziemy na teren oznaczony jako droga wewnętrzna. Są to odcinki drogi należące do prywatnych właścicieli. Czy obowiązują na nich zupełnie inne zasady poruszania się?

Droga wewnętrzna - przepisy

Kwestia drogi wewnętrznej jest dokładnie sprecyzowana w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Zaliczamy do niej wszystkie drogi niepubliczne. Mogą to być osiedlowe uliczki zarządzane przez spółdzielnię, a także wielkie ulice w strefie przemysłowej lub na terenie centrów logistycznych. Czasami są to nawet nieutwardzone dojazdy do pola.

Reklama

Początek drogi wewnętrznej sygnalizuje znak D-46 z czarnym napisem na białym tle. Najczęściej widujemy ten znak poruszając się po osiedlach mieszkaniowych. Oznaczenie takiej drogi nie jest wymogiem, a raczej dobrą wolą zarządcy w celu ustalenia porządku ruchu. Koniec drogi wewnętrznej jest oznaczony znakiem D-47 z przekreślonym napisem.

Droga wewnętrzna - czy obowiązują na niej przepisy?

Przepisy na drodze wewnętrznej to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Jest to własność prywatna, dlatego na takiej drodze nie obowiązują zasady ruchu drogowego, a kierowcy mogą sobie pozwolić na znacznie więcej niż na drodze publicznej.

Po drodze wewnętrznej bez konsekwencji można jechać bez włączonych świateł mijania, korzystać z telefonu w trakcie jazdy, nie zapinać pasów bezpieczeństwa, przekraczać dozwoloną prędkość lub parkować w dowolnym miejscu.

Trzeba mieć na uwadze, że zarządca drogi ustala dokładne zasady. Mogą się tam pojawić znaki lub sygnały drogowe do których trzeba się stosować. Trzeba mieć na uwadze, że na drodze wewnętrznej nadal zakazana jest jazda po spożyciu alkoholu oraz stwarzanie zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Za spowodowanie wypadku na takiej drodze możemy zostać ukarani mandatem karnym.

Wyjazd z drogi wewnętrznej

Warto pamiętać, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej zawsze włączamy się do ruchu. Dlatego należy pamiętać o konieczności ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom znajdującym się w ruchu. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy