Wiesz, że policjanci sprawdzają opony? Mandat to nawet 3000 zł

Polscy kierowcy bardzo często ignorują stan ogumienia w samochodach, choć zależy od tego bezpieczeństwo jazdy. Dlatego policjanci coraz częściej kontrolują stan opon. Za uchybienia w tym zakresie można zapłacić surowy mandat, a nawet stracić dowód rejestracyjny.

Policja ma prawo dokonać kontroli ogumienia
Policja ma prawo dokonać kontroli ogumieniaGERARD/ REPORTEREast News

Niesprawne lub nieprawidłowe ogumienie jest przyczyna prawie jednej piątej wypadków drogowych. Dlatego coraz częściej policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają ogumienie. I to nie tylko w starych samochodach.

Niesprawne ogumienie - jaki mandat?

Warto przypomnieć na wstępie, że od początku 2022 r. obowiązuje zmieniona maksymalna kwota mandatu. Przez ostatnie lata obowiązywała stawka 500 zł, ale teraz można dostać nawet 3 tys. zł, jeśli policjant dopatrzy się wykroczenia przeciwko innym przepisom. Zgodnie z art. 97 kodeksu wykroczeń może to być niewłaściwy stan pojazdu.

Niesprawne ogumienie - za co można stracić dowód lub dostać mandat?

Przepisy obowiązujące w Polsce nie obligują kierowców do stosowania np. zimowego ogumienia, ale jest szereg innych wytycznych. Policjant może sprawdzić, czy opony na jednej osi mają ten sam rozmiar i wzór bieżnika. Jedynym wyjątkiem od tej sytuacji może być sytuacja awaryjna - uszkodzona lub przebita opona. Policjant może wtedy poprosić o pokazanie drugiej, uszkodzonej opony, która ma wzór bieżnika zgodny z pozostałymi.

Warto regularnie kontrolować głębokość rowków bieżnika. Przepisy dopuszczają jazdę do wartości 1,6 mm. W kontrolowaniu staniu pomaga wskaźnik zużycia TWI. Jeśli bieżnik w oponie wyrówna się z jego granicą, to uznaje się oponę za zużytą.

Podczas kontroli policjant może dokonać wzrokowych oględzin ogumienia. Jeśli stwierdzi, że opony są popękane, a guma kruszy się i występują ubytki - może zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać dalszej jazdy.

Co jeszcze może sprawdzić policjant w oponach?

Funkcjonariusz może również zweryfikować datę produkcji opon. Jeśli okaże się, że ogumienie jest już wiekowe, konsekwencje będą takie same. Na tę kwestię zwracają uwagę diagności podczas przeglądu okresowego. Dlatego warto mieć to na uwadze.

Policjant może również sprawdzić dopuszczalny indeks prędkości lub nośności. Jeśli uzna, że te wartości są zbyt niskie - jazda zakończy się zabraniem dowodu rejestracyjnego. Oprócz tego może jeszcze sprawdzić rozmiar opon. Przepisy dopuszczają stosowanie ogumienia innego niż w homologacji, ale nie może ono wystawać poza obrys nadwozia.

***

Moto Flesz - odcinek 58. BMW XM, Opel GSeINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas