Widzisz znak C-8 - używasz kierunkowskazu, czy nie? Zła odpowiedź to mandat

Znak C-8 to znak nakazu jazdy w prawo lub w lewo. Jest często stosowany na skrzyżowaniach z przynajmniej jedną drogą jednokierunkową, lub drogą oznaczoną znakami B-2 "zakaz wjazdu" oraz B-1 "zakaz ruchu" i nakazuje nam skręt w lewo lub w prawo. Czy musimy używać kierunkowskazu w sytuacji gdzie znak nakazuje nam jazdę w konkretnym kierunku?

Znak C-8 - jak wygląda, co oznacza, gdzie można go spotkać?

Znak C-8, czyli niebieskie koło z podwójną strzałką, której groty skierowane są w lewo i w prawo należy do kategorii znaków nakazu. Został wprowadzony do użytku przez Ministerstwo Infrastruktury 31 lipca 2002 roku w ramach Rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych. 

W skrócie nakazuje on kierowcy zmianę kierunku jazdy w lewo lub w prawo, zakazując jazdy prosto (jeśli jest droga umożliwiająca jazdę prosto). Często możemy go spotkać na skrzyżowaniach z drogą jednokierunkową, na której kierunek ruchu biegnie w przeciwną stronę, a za skrzyżowaniem stoi znak B-2 zakaz wjazdu. Inną możliwością jest skrzyżowanie z drogą na której obowiązuje całkowity zakaz ruchu określony znakiem B-1 "zakaz ruchu", lub po prostu skrzyżowanie łączące tylko trzy drogi, z którego można zjechać tylko w lewo lub prawo. 

Reklama

Zdarza się również że znak C-8 "nakaz jazdy w prawo lub lewo" połączony jest z innymi znakami określającymi pojazdy wyłączone z obowiązku stosowania się do znaku nakazu, np. rowery, pojazdy użyteczności publicznej, policja, czy służby miejskie. C-8 może być również połączony ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu - D-1 (żółty romb z białą obwódką - "droga z pierwszeństwem przejazdu") lub A-7 (odwrócony żółty trójkąt z czerwoną obwódką - "ustąp pierwszeństwa przejazdu"), które dodatkowo regulują zasady poruszania się na danym skrzyżowaniu. 

Jaki mandat za złamanie nakazu kierunku jazdy?

Znak C-8 jest znakiem nakazu kierunku jazdy, a więc niezastosowanie się do niego jest karane takim samym mandatem jak w przypadku innych znaków nakazu. Według taryfikatora mandatów wykroczenie to jest karane mandatem w wysokości 250 zł oraz 5 punktami karnymi, które trafiają na konto kierowcy w systemie CEPiK. Nie jest to jednak jedyne wykroczenie które można popełnić przy okazji spotkania znaku C-8. 

Czy włączać kierunkowskaz przed znakiem C-8?

Znaki nakazu kierunku jazdy zawsze wywołują żywą dyskusję na temat tego, czy należy używać kierunkowskazu przed znakiem nakazu czy też nie? Według pierwszego obozu: nie ma potrzeby sygnalizacji kierunkowskazem zamiaru zmiany kierunku jazdy, skoro znak nakazu jednoznacznie określa kierunek. Drugi obóz uważa że powinno się sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy w każdym przypadku - nawet jeśli znak nakazu wyznacza dalszy kierunek jazdy. Kto ma rację?

Definitywnie rację ma obóz drugi, bowiem według przepisów kodeksu ruchu drogowego kierunkowskazem należy sygnalizować każdy zamiar zmiany kierunku jazdy, bez względu na to czy kierunek jest wyznaczony przez znak nakazu czy też nie. Co za tym idzie, brak sygnalizacji jest wykroczeniem drogowym, które również jest karane mandatem i punktami w wysokości 200 zł i 2 punktów karnych

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy