Widziałeś podwójną strzałkę pod zakazem parkowania? To ważna informacja

Znaki zakazu zatrzymywania się i postoju spotkamy niemal na każdej ulicy w wielu miastach. Są niemal tak powszechne jak ograniczenia prędkości, ale czasem opatrzone są dodatkową tabliczką. Zakaz parkowania z podwójną strzałką to znacznie rzadszy widok, dlatego wielu kierowców zastanawia się co tak naprawdę oznacza strzałka.

Znak zakazu zatrzymywania się i postoju B-36 uzupełniony o dodatkowe tablice - w tym T-26 (podwójna strzałka)
Znak zakazu zatrzymywania się i postoju B-36 uzupełniony o dodatkowe tablice - w tym T-26 (podwójna strzałka) Stefan Maszewski East News

Zakaz zatrzymywania się i postoju zna każdy kierowca

Zakaz zatrzymywania się i postoju to znak, który zna każdy kierowca. Każdy zapytany o B-36 powinien wiedzieć jakie zasady za nim obowiązują. Dla przypomnienia: zakaz zatrzymywania się i postoju, zabrania kierowcom nie tylko dłuższego parkowania, ale również zatrzymania się nawet na sekundę. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkty karne. To proste jak drut.

Czasem jednak ten powszechnie znany znak drogowy, opatrzony jest specjalna tabliczką T-26, na której widnieje podwójna, a raczej dwustronna strzałka. Jej znaczenie nie jest już tak oczywiste dla wielu kierowców, choć de facto, jej wytłumaczenie jest bardzo proste.

Co oznacza podwójna strzałka pod znakiem zakazu parkowania?

Znak zakazu zatrzymywania się i postoju umieszczony po jednej stronie ulicy obowiązuje tylko i wyłącznie po tej stronie drogi, przy której jest umieszczony. Wtedy auta nie mogą zatrzymywać się przy krawędzi jezdni bądź na chodniku (jeśli takowy oferuje wystarczająco dużo miejsca do zaparkowania). Czasem jednak - choć jest to sytuacja wyjątkowo rzadka - pod znakiem znajduje się dodatkowa tabliczka T-26 ze strzałką z dwoma grotami kierunkowymi (w lewo i w prawo).

Znak zakazu zatrzymywania się i postoju opatrzony wspomnianą tabliczką jest ustawiany głównie na placach, na których dopuszczone jest parkowanie samochodów, jednak wyznacza swoistą strefę wolną od parkowania. Stawiany jest zwykle przy tej krawędzi placu, która powinna być przejezdna, na której nie powinny parkować samochody, aby umożliwić przejazd innym uczestnikom ruchu drogowego, zawracanie lub dojazd odpowiednich służb.

Strzałka, choć pozornie może sugerować, że zakaz zatrzymywania się i postoju obowiązuje na całej szerokości placu, de facto dotyczy tylko strony, przy której umieszczony jest znak. Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc, w którym możemy spotkać taki znak jest Plac Zamkowy w Warszawie.

Jaki mandat za złamanie zakazu parkowania z tabliczką T-26?

Mandat za złamanie zakazu parkowania w miejscu, w którym znak B-26 jest opatrzony tabliczką T-26 wynosi tyle samo ile w przypadku zwykłego zakazu zatrzymywania się i postoju, czyli 100 zł i 1 punkt karny.

Beijing 5 – chiński SUV za 128 tysięcy złotychAdam MajcherekINTERIA.PL