W takiej sytuacji na autostradzie pojedziesz tylko 80 km/h. Na innych drogach jeszcze wolniej

Jadąc samochodem z przyczepą trzeba pamiętać o bardziej restrykcyjnych limitach prędkości. Sprawdzamy, jak szybko można jechać z przyczepą, dlaczego szybka jazda jest niebezpieczna i jaką przyczepę można ciągnąć na kat. B?

article cover
GDDKiA

Jakie są dopuszczalne prędkości podczas jazdy z przyczepką?

Maksymalna dopuszczalna prędkość na polskich drogach to 140 km/h. Taki limit obowiązuje na autostradach, ale nie dotyczy wszystkich samochodów. Zgodnie z przepisami, zespół pojazdów (np. samochód z przyczepą) może się poruszać na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu z maksymalną prędkością 80 km/h.

Poza obszarem zabudowanym na drogach innych niż autostrada, droga ekspresowa czy droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - maksymalna dopuszczalna prędkość samochodu osobowego z przyczepą wynosi 70 km/h.

Przekroczenie powyższych limitów prędkości wiąże się nie tylko z ryzykiem otrzymania mandatu, ale może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Co to jest "wężykowanie" i jak sobie z nim poradzić?

Podczas szybkiej jazdy (np. podczas wyprzedzania innego pojazdu) może wystąpić "wężykowanie", czyli "bardzo niebezpieczne wahadłowe ruchy przyczepy w płaszczyźnie poziomej, ujawniające się po przekroczeniu tzw. prędkości krytycznej".

Powodem "wężykowania" przyczepy może być nadmierna prędkość, nierównomierne rozłożenie ładunku przyczepy, a także nierówne ciśnienie w oponach. Żeby zapobiec niebezpiecznej sytuacji trzeba przede wszystkim kontrolować prędkość zestawu. Przed ruszeniem w drogę warto sprawdzić ciśnienie w oponach oraz skontrolować rozłożenie ładunku w przyczepie.

Podczas jazdy może występować kilka etapów "wężykowania". Od poprzecznego bujania się przyczepy, przez przeskoki z lewego koła na prawe oraz wypadanie z toru jazdy. W takiej sytuacji należy zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. Wystarczy zdjąć nogę z gazu i przez chwilę nie hamować. W tym samym czasie kierowca powinien wykonywać płynne ruchy kierownicą i starać się prowadzić w miarę prosto.

Innym sposobem na "wężykowanie jest" maksymalne przyspieszenie, próbując jednocześnie wyprowadzić zestaw. Niektórzy eksperci zalecają ostre przyhamowanie, a następnie spokojne przyspieszanie, żeby pozbyć się problemu na drodze.

Jaka przyczepę można ciągnąć na kat. B?

Do jazdy z przyczepą w większości przypadków wystarczy prawo jazdy kat. B. Trzeba mieć na uwadze, że musi to być przyczepa lekka, więc jej dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie może przekraczać 750 kg. Taka przyczepa nie musi być wyposażona w hamulec najazdowy.

W ramach kategorii B można ciągnąć przyczepę inną niż lekka, pod warunkiem, że DMC całego zestawu nie przekroczy 3500 kg. Wtedy taka przyczepa musi być wyposażona w hamulec najazdowy.

W niektórych przypadkach DMC zestawu może dojść do 4250 kg. Jest to możliwe, jeśli DMC samochodu wynosi 3500 kg i podpięto do niego przyczepę lekką. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji w samochodach dostawczych.

Żeby prowadzić cięższe zestawy, potrzebny będzie kod 96 lub prawo jazdy kat. B+E. Kod 96 pozwala ciągnąć przyczepę, której DMC przekracza 750 kg, ale DMC całego zestawu pojazdów zawiera się w przedziale 3500 - 4250 kg.

W tym przypadku obowiązują dwa dodatkowe warunki. Rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu. Stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1.

***

Moto Flesz - odcinek 70. O hybrydowej Dacii Jogger oraz paliwie z wiatru i wodyINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas