Ten kto ma miękki dowód rejestracyjny, nie może przegapić tego terminu

Każdy, kto ma tzw. miękki dowód rejestracyjny, musi go wymienić. Termin ważności jest dokładnie opisany w przepisach. Za spóźnienie grozi kara.

Po upływie terminu ważności "miękkiego" dowodu rejestracyjnego trzeba uważać na policyjne kontrole. Jazda samochodem z nieważnym pozwoleniem czasowym jest traktowana jak jazda autem, które nie zostało dopuszczone do ruchu drogowego.

Miękki dowód rejestracyjny - jaka kara za spóźnienie

Grozi za to mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Trzeba się liczyć, że policjanci potraktują to wykroczenie w ramach górnych widełek mandatu. Co więcej, funkcjonariusz może zabronić dalszej jazdy takim pojazdem.

Jeśli trafiliśmy na kontrolę w mieście, będzie można zostawić samochód na najbliższym parkingu. Sytuacja komplikuje się w miejscu, gdzie nie ma możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodu.

Reklama

Policjant może wtedy zlecić holowanie pojazdu na najbliższy parking strzeżony na koszt właściciela. W takiej sytuacji rachunek wyniesie co najmniej 440 złotych oraz 33 złote za każdą dobę przechowywania samochodu w takim miejscu.

Wyjazd za granicę z tymczasowym dowodem rejestracyjnym

Jeśli termin ważności "miękkiego" dowodu rejestracyjnego przypada w terminie urlopowego wyjazdu, lepiej kilka razy przemyśleć takie plany. Możemy się narazić na niepotrzebne problemy. Warto spróbować poinformować w urzędzie o takim wyjeździe.

Termin ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego

Miękki dowód jest wydawany na okres 30 dni, ale można jednorazowo przedłużyć jego ważność do 14 dni. W tym celu trzeba złożyć podanie oraz odpowiednio uzasadnić swoją prośbę.

Jednak zwykle zdarza się, że "twardy" dowód rejestracyjny jest gotowy dużo wcześniej niż przed końcem terminu pozwolenia czasowego. Status dokumentu można sprawdzić w każdej chwili za pomocą strony internetowej PWPW.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy