Reklama

Tak też możesz zjechać z ronda. Ale robisz to na własną odpowiedzialność

Jazda po rondzie to temat, który nadal sprawia wiele problemów nawet doświadczonym kierowcom. Jednym ze spornych tematów jest możliwość opuszczenia ronda lewym pasem. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne, dlatego warto jeszcze raz je przypomnieć.

Rondo jest skrzyżowaniem na którym obowiązuje ruch okrężny. Poza tym nie przygotowano żadnych osobnych przepisów dotyczących poruszania się w takim miejscu. Wjazd na rondo sygnalizuje znak C-12, który informuje, że na skrzyżowaniu "ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku".

Ten lakoniczny komunikat odnosi się do kwestii, że na rondzie obowiązują takie same zasady jak na pozostałych skrzyżowaniach.

 

Jak poruszać się po rondzie?

Dlatego pojazd może poruszać się po rondzie dookoła prawym (zewnętrznym) lub lewym (wewnętrznym) pasem. Czasami zdarzają się ronda, gdzie występuje więcej pasów. Ich zadaniem jest upłynnienie ruchu i możliwość poruszania się większej liczby samochodów.

Nie ma znaczenia, którym pasem się poruszamy w kontekście tego, którym zjazdem zamierzamy opuścić rondo. Dla ułatwienia można się poruszać wyłącznie prawym pasem. Wtedy podczas opuszczania skrzyżowania nie musimy się obawiać, że nie zauważymy innego pojazdu na sąsiednim pasie.

Reklama

Jednak nie jest to zalecany sposób poruszania się po rondzie. Z prawego pasa powinniśmy korzystać, kiedy chcemy zjechać pierwszym lub drugim zjazdem. W innym wypadku zaprzeczamy idei wielopasmowego ronda.

Czy można zjechać z ronda lewym pasem?

Przepisy nie zabraniają zjazdu z ronda lewym pasem. Jak najbardziej jest do to dopuszczalne, ale wymaga większej uwagi. 

Podczas opuszczania ronda musimy pamiętać, że przecinamy prawy pas. Dlatego po pierwsze - pamiętamy o sygnalizowaniu takiego manewru kierunkowskazem. Po drugie - jeśli na pasie obok znajduje się inny pojazd, musimy ustąpić mu pierwszeństwa, a nawet zatrzymać się, jeśli będzie taka potrzeba. Czasami nie jest to wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zwiększa ryzyko kolizji. 

Dla optymalizacji ruchu powinno się korzystać z prawego pasa w sytuacji, kiedy zamierzamy opuścić rondo pierwszym lub drugim zjazdem. Natomiast jadąc w lewo lub zawracając na rondzie, najpierw zajmować pas wewnętrzny, a potem zmienić go na zewnętrzny - tuż przed zjazdem. W ten sposób manewr zostanie wykonany bezpiecznie, a ruch będzie płynniejszy.

Jednak w powyższej kwestii nie ma żadnego prawnego przymusu.

 ***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy