​Strefa parkowania. Kiedy się zaczyna, kiedy się kończy?

Znalezienie miejsca do zaparkowania samochodu może sprawiać trudności, zwłaszcza w centrach miast. Gdy ta sztuka się uda, trzeba jednak jeszcze sprawdzić, czy parking jest płatny. Co oznacza strefa płatnego parkowania? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Godziny obowiązywania strefy oraz stawki za postój mogą się różnić, ale zasady oznakowania płatnych miejsc parkingowych są ściśle określone przepisami.

Na strefy płatnego parkowania trafimy we wszystkich większych miastach
Na strefy płatnego parkowania trafimy we wszystkich większych miastachAdam BurakowskiReporter

Co oznacza strefa płatnego parkowania?

Strefa płatnego parkowania to obszar wyznaczony przez radę gminy uchwałą zgodną z ustawą o drogach publicznych. Według tych przepisów korzystający z miejsc postojowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania zobowiązani są do wnoszenia opłat za postój pojazdu. Strefy najczęściej wyznacza się w lokalizacjach, gdzie występuje deficyt miejsc postojowych. Służy to zwiększeniu rotacji parkujących samochodów, ale przynosi również niemałe dochody.

Uchwała rady gminy wskazuje również dni i godziny, w jakich obowiązuje strefa płatnego parkowania, a także wysokość opłat, jakie mają wnosić korzystający z miejsc postojowych. W uchwale musi zostać wskazana też minimalna opłata, jaką może wnieść kierowca, oraz opłata dodatkowa, czyli kara finansowa dla kierowców, którzy nie wnieśli opłaty lub przekroczyli opłacony czas parkowania.

Informacje na temat godzin obowiązywania strefy płatnego parkowania oraz stawek za postój najczęściej można znaleźć na parkomatach lub na stronach internetowych zarządców dróg w wybranym mieście.

Jak sprawdzić, czy parking jest płatny?

Przepisy kodeksu drogowego ściśle regulują oznaczenie stref płatnego parkowania. Dzięki temu kierowca może łatwo sprawdzić, czy parking jest płatny w wybranej lokalizacji.

O wjeździe do strefy płatnego parkowania informuje znak D-44, a jej zakończenie wskazuje znak D-55. Miejsca postojowe w strefie oznaczone są znakiem P-18, który dodatkowo może być uzupełniony znakiem T-30, informującym o prawidłowym sposobie parkowania.

Przepisy kodeksu drogowego nakładają na zarządcę drogi obowiązek podwójnego oznakowania. Dlatego razem ze znakami pionowymi występują znaki poziome, które wyznaczają pas postojowy, koperty oraz miejsca przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Parkingi oznaczone jedynie znakami pionowymi nie spełniają wymogów miejsca wyznaczonego do parkowania. Oznacza to, że pobieranie opłat od samochodów parkujących w takich miejscach jest niezgodne z prawem.

Jak zapłacić za parkowanie w strefie parkowania?

Wjeżdżając do centrum miasta lub innej strefy płatnego postoju, kierowcy często mają dylemat, jak zapłacić za parkowanie w strefie parkowania.

Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie najbliższego parkomatu, choć ma to także swoje słabe strony. Po pierwsze, kierowca musi mieć przygotowane monety. Niewiele parkomatów przyjmuje banknoty. Coraz częściej można znaleźć urządzenia umożliwiające płatność zbliżeniową kartą, ale nadal stanowią one mniejszość.

Po drugie, gdy upłynie opłacony czas postoju, kierowca musi ponownie udać się do parkomatu, wrzucić monety i pobrać bilet, który należy umieścić w widocznym miejscu w pojeździe. Może być to kłopotliwe, gdy np. spotkanie się przedłuża lub czeka się w kolejce do lekarza.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji służących do płacenia za postój w strefie płatnego parkowania. Istnieje tu sporo darmowych opcji, które można łatwo ściągnąć na swój smartfon z Google Play lub iTunes. Do najpopularniejszych należą: SkyCash, moBILET, mPay oraz AnyPark.

Niektóre bankowe aplikacje mobilne także mają taką funkcję. Po zarejestrowaniu użytkownika w systemie i wskazaniu numerów rejestracyjnych pojazdu można wnieść opłatę przez wybrany system płatności elektronicznych. Jest też tu możliwość przedłużenia postoju poprzez wniesienie kolejnej opłaty.

Najgorszym rozwiązaniem jest brak wniesienia wymaganej opłaty w strefie płatnego parkowania. Zarządcy stref przeprowadzają w tej kwestii regularne kontrole, więc szanse na uniknięcie kary finansowej za parkowanie bez opłaty są bardzo małe.

***

"Wydarzenia": Nowe wysokości mandatów drogowych i wyższa ilość punktów karnychPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas