Straciłem dowód rejestracyjny za brak przeglądu. Zabolało. Co teraz?
Zdarza się – czasem w codziennym zabieganiu zapomnimy o tym, by w terminie odwiedzić stację kontroli pojazdów i dopełnić obowiązku przeprowadzenia badania technicznego pojazdu. Jest ono obligatoryjne, a brak potwierdzenia wykonania tzw. przeglądu okresowego oznacza karę. Sprawdzamy, jakie sankcje grozą za brak przeglądu w 2023 r.
Badanie techniczne pojazdu, czyli tzw. przegląd, to okresowe badanie sprawności. Wykwalifikowani diagności sprawdzają czy pojazd nie zagraża bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym z datą ważności oznacza, że samochód jest zdolny do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Kierowca musi pamiętać o obowiązku zgłoszenia się do stacji kontroli pojazdów w odpowiednim terminie. Jazda samochodem, który nie ma ważnego przeglądu naraża właściciela na wysoką karę.
Kierowca, który zapomniał o wykonaniu obowiązkowego badania technicznego, musi się liczyć z karą. Jeśli pojazd zostanie zatrzymany do kontroli przez organ uprawniony (policję lub Inspekcję Transportu Drogowego), brak ważnego badania technicznego oznacza karę w wysokości od 1 500 do 5 000 zł. Do tego zostanie obligatoryjnie zatrzymany dowód rejestracyjny.
Kierowca musi w ciągu 7 dni wykonać badanie techniczne samochodu. Funkcjonariusz wystawi dokument, który uprawnia wyłącznie do dojechania do najbliższej stacji i wykonania badania. Wielu kierowców nie wozi ze sobą dowodu rejestracyjnego, więc uważa, że zatrzymanie dokumentu przez służby niewiele zmienia. Nic bardziej mylnego! Taki błąd może sporo kosztować. Zatrzymanie od 1 października 2018 r. odbywa się wirtualnie. Osoba uprawniona dodaje wzmiankę o zatrzymaniu dowodu w systemie CEPiK. Jeśli w takiej sytuacji kierowca zostanie zatrzymany ponownie do kontroli, musi się liczyć z dodatkowymi kosztami. Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego może zakazać dalszej jazdy, a samochód zostanie odholowany na najbliższy parking.
Jeśli dowód rejestracyjny został zatrzymany, w pierwszej kolejności należy udać się do stacji kontroli pojazdów celem przeprowadzenia badania. Szczęśliwie, po uzyskaniu pozytywnego wyniku nie trzeba już odwiedzać urzędu. Zgodnie z art. 132 ustawy Prawo o ruchu drogowym,
Diagnosta wprowadzi informację o pozytywnym wyniku badania do systemu CEPiK i dowód rejestracyjny zostanie odwieszony – auto będzie mogło legalnie wrócić na ulice.
***