Sprawdź, czy masz kod 78 w prawie jazdy. To prawdziwa kula u nogi kierowcy

Mało który kierowca zwraca na to uwagę, ale w prawie jazdy jest znacznie więcej informacji, niż jego dane osobowe oraz kategorie pojazdów, jakie może prowadzić. Niektóre prawa jazdy mają w sobie zakodowane także poważne ograniczenia, których kierujący muszą przestrzegać. Inaczej narażają się na poważne konsekwencje.

Kody w prawie jazdy znajdują się w ostatniej rubryce z numerem 12. Aby rozszyfrować ich znaczenie, trzeba sięgnąć do odpowiedniej listy, która jest naprawdę długa. Najczęściej spotykamy jednak kody z jednej kategorii.

Jakie są najczęściej spotykane kody w prawach jazdy?

Najbardziej powszechnym ograniczeniem dla kierowców, jakie znajdziemy na prawie jazdy, jest ograniczenie z uwagi na wadę wzroku. Początek takiego kodu to 01, a ciąg dalszy wskazuje na rodzaj wady, z jaką mamy do czynienia i wymaganiami wobec kierowcy. Lista dotycząca wad wzroku wygląda następująco:

Reklama
  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.03 - okulary ochronne,
  • 01.04 - szkła przyciemnione,
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe

Podkreślmy, że nie jest to jedynie informacja lub zalecenie, ale konkretny wymóg. Jeśli kierowca z wadą wzroku ma kod 01.01, to musi jeździć w okularach. Jeżeli zatrzyma go policja, to na nic zda się tłumaczenie, że akurat dzisiaj ubrał soczewki kontaktowe. Nie spełnia wymogów zawartych w prawie jazdy, więc policja potraktuje go jak osobę bez prawa jazdy.

Pozostałe kody odnoszą się do innych rodzajów ograniczeń zdrowotnych (np. 02 - ograniczenia słuchowe, lub 03 - wymagane protezy lub szyny ortopedyczne kończyn), lub koniecznych modyfikacji lub wymagań technicznych samochodu, którym może poruszać się posiadacz prawa jazdy. Samych kodów (bez rozwinięć i podpunktów) jest aż 107 i wyczerpują one niemal wszystkie możliwe ograniczenia fizyczne kierowców.

Co oznacza kod 78 w prawie jazdy?

Jednym z kodów, który nakłada wymóg nie tyle na samego kierującego, co na pojazd, który prowadzi, jest kod 78. Oznacza on dokładnie:

Jest to raczej rzadko spotykany kod, ale większe ośrodki szkolenia kierowców, mają w swojej ofercie samochody ze skrzynią automatyczną, właśnie z myślą o kierowcach, którzy nie chcą uczuć się obsługi sprzęgła i dźwigni zmiany biegów. W ten sposób z pewnością łatwiej jest ukończyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy, ponieważ kursant może większą uwagę skupić na sytuacji drogowej, a mniejszą na prowadzeniu pojazdu. Ale wiąże się to z poważnym ograniczeniem.

Mając kod 78 w prawie jazdy, nie możemy wsiąść za kierownicę pojazdu z przekładnią manualną. Tak jak w przypadku wspomnianych ograniczeń związanych z wadami wzroku, niestosowanie się do wymogu wynikającego z kodu oznacza, że prowadzimy pojazd bez wymaganych uprawnień. A to wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Co grozi za jazdę bez ważnego prawa jazdy?

Wsiadając do auta ze skrzynią manualną, jeśli macie kod 78 w prawie jazdy, wasze uprawnienia nie obowiązują. W razie zatrzymania jesteście traktowani jak osoba bez uprawnień, a to bardzo poważna sprawa. 

 Jak czytamy w Kodeksie drogowym (art. 94, par. 1):

Szansa na to, że pójdziecie do więzienia za jazdę ze skrzynią manualną, jest raczej nikła, ale nie uciekniecie od innej sankcji:

Nawet krótka przejażdżka może skończyć się więc zawieszeniem uprawnień i sądowym zakazem. Teraz znacznie łatwiej jest o auto ze skrzynią automatyczną niż kiedyś, ale na rynku aut używanych, wśród popularnych modeli nadal traktowana jest w kategoriach luksusu. Mając więc prawo jazdy z kodem 78, bardzo ograniczacie sobie możliwość zakupu samochodu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy