Skuterem po autostradzie. Można czy nie? Nie ma czegoś takiego jak skuter
Czy można wjeżdżać skuterem na autostradę? Teoretycznie tak, ale w rzeczywistości trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w polskich przepisach drogowych nie ma czegoś takiego jak skuter. Czym zatem można, a czym nie można wjeżdżać na drogi szybkiego ruchu i autostrady?
Spis treści:
Według przepisów definicje drogi ekspresowej i autostrady, czyli dróg szybkiego ruchu opisują jakimi pojazdami można na nie wjeżdżać. Definicje te znajdziemy w Artykule 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
Droga Ekspresowa oznacza:
drogę ekspresową w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca;
Autostrada oznacza:
autostradę w rozumieniu art. 4 pkt 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość wynoszącą co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep
Błędne koło definicji PoRD
Zasadniczo obie drogi różni to, że na autostradzie mogą poruszać się pojazdy, które mogą rozwinąć co najmniej 40 km/h. Czyli teoretycznie skutery, traktowane przez polskie prawo jako motorowery, które mogą maksymalnie rozwinąć 45 km/h powinny mieć możliwość wjazdu zarówno na ekspresówkę, jak i na autostradę, ale...
Motorower i skuter to nie pojazd silnikowy
Cały widz pogrzebany jest tu w definicji pojazdu samochodowego. Według definicji PoRD pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (za wyłączeniem ciągnika rolniczego). Z kolei pojazd silnikowy to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego.
Z tego wynika, że motorowery, do których zaliczana jest zdecydowana większość skuterów klasy 50 (pojemność skokowa 50 cm3, prędkość maksymalna zablokowana do 45 km/h) dostępnych na prawo jazdy AM i wszystkie pozostałe kategorie, nie mogą wjechać na drogi szybkiego ruchu: autostrady i ekspresówki.
Przepisy dotyczące skuterów są niejasne
Z jednej strony sam fakt, że tak popularny pojazd na polskich drogach jak skuter, nie jest uwzględniony w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym może dziwić (a uwzględnione są na przykład hulajnogi elektryczne). Z drugiej strony skutery, podobnie jak motorowery, których popularność przez ostatnie 30 lat mocno spadła (pojazdy silnikowe wspierane siłą mięśni - tak było kiedyś) są jak najbardziej napędzane silnikiem (spalinowym lub elektrycznym), a ich konstrukcja pozwala przekroczyć prędkość 25 km/h, zatem niezrozumiałe jest to, że zarówno motorowery, jak i skutery zaliczające się do kategorii motorowerów nie są uznawane za pojazdy silnikowe. Wystarczy jednak, że skuter jest odblokowany - rozpędza się do prędkości większej niż 45 km/h i przestaje być motorowerem, a staje się motocyklem, co oznacza z kolei, że jest pojazdem silnikowym i można poruszać się nim po drogach szybkiego ruchu.
Zawiłość prawa o ruchu drogowym - decyduje prędkość maksymalna i rejestracja
Odpowiedź na pytanie czy skuterem można jeździć po autostradzie i ekspresówce nie jest więc jasna. Aby można było wjechać na autostradę skuter musi spełniać warunki techniczne, przez które przestaje być motorowerem:
- musi być zarejestrowany jako motocykl
- musi rozwijać prędkość maksymalną większą niż 45 km/h
- kierowca musi posiadać odpowiednie prawo jazdy - co najmniej kategorii A1 lub B (do 125 cm3)
Skuter nie może wjechać na autostradę jeśli spełnia wymagania techniczne dla motorowerów, bowiem nie jest pojazdem silnikowym:
- ma pojemność do 50 cm3
- osiąga maksymalną prędkość do 45 km/h
- jest zarejestrowany jako motorower
Czy można wjechać Fuadem na autostradę?
Co ciekawe na autostradę i drogę ekspresową nie mogą wjeżdżać również pojazdy czterokołowe, czyli quady. Choć większość z nich spełnia warunki i wymagania pojazdu silnikowego wjazd na drogi szybkiego ruchu dla czterokołowców jest zabroniony.