Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Włączać kierunkowskaz czy nie?

Zasady panujące na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym nie są do końca jasne dla wszystkich kierowców, a największy problem sprawia im odpowiednie używanie kierunkowskazów. Pomimo tego, że nie panują tu żadne szczególne zasady, niektórzy próbują się ich tu doszukiwać i dokonują błędnych nadinterpretacji.

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym
Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym123RF/PICSEL

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym - co to jest?

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że droga z pierwszeństwem prowadzi na wprost, a wszelkie odnogi to drogi podporządkowane. Tymczasem istnieje od tego wyjątek w postaci skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym. Ma ono miejsce, kiedy droga z pierwszeństwem przejazdu (główna) skręca w lewo lub w prawo. Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym jest zwykle oznakowane znakami A-7 "ustąp pierwszeństwa" od  strony dróg podporządkowanych oraz znaku D-1 "droga z pierwszeństwem przejazdu" na drodze głównej. Wszystkie te znaki powinny być uzupełnione tablicą pomocniczą T-6 informującą o układzie skrzyżowania i o przebiegu drogi głównej.

Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym różni się od innych, ale mają tu zastosowanie takie same przepisy, co na innych skrzyżowaniach, również te dotyczące kierunkowskazów. Niektórzy kierowcy próbują jednak stosować tu własną logikę. Na przykład taką, że pozostając na drodze głównej, nie zmieniamy kierunku jazdy, podobnie jak na łuku drogi, jedynie za drogą podążamy.  Wychodzą oni więc z założenia, że nie muszą sygnalizować zamiaru skrętu, pozostając na drodze z pierwszeństwem. W odwrotnej z kolei sytuacji, kiedy droga główna skręca np. w lewo, a chcą pojechać prosto w drogę podporządkowaną, sygnalizują zamiar skrętu w prawo. W obu przypadkach kierowcy zachowują się błędnie.

Przepisy drogowe PoRD, konkretnie art. 22.5 jasno wyjaśniają kwestię użycia kierunkowskazu:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

To oznacza, że niezależnie od tego jak przebiega droga główna - na wprost, w lewo czy prawo, skręcając (zmieniając kierunek jazdy) musimy zasygnalizować zamiar kierunkowskazem:

  • Skręcając w lewo lub prawo zgodnie z przebiegiem drogi z pierwszeństwem przejazdu powinniśmy zasygnalizować zamiar skrętu kierunkowskazem, nawet jeśli w dalszym ciągu poruszamy się drogą główną.
  • Zjeżdżając z drogi głównej na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym na wprost (w drogę podporządkowaną) nie używamy kierunkowskazów, ponieważ nie zmieniamy kierunku jazdy.

Zatem wbrew pozorom i opinii niektórych kierujących, skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, nie różni się niczym od zwykłego skrzyżowania, jeśli chodzi o używanie kierunkowskazów.

Jaki mandat grozi za niewłaściwe używanie kierunkowskazów?

Kierowcy, którzy niewłaściwie używają kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym (i w każdej innej sytuacji), mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazu jest wykroczeniem, za które według taryfikatora grozi mandat w wysokości 200 zł i 4 punkty karne.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas