Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym - włączać kierunkowskaz czy nie?

Kierunkowskaz to podstawowe narzędzie każdego kierowcy, pozwalające mu bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Sprawy się komplikują, gdy kierujący zaczynają mieć wątpliwości czy i który kierunkowskaz powinni włączyć. Tak jest na przykład na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym.

Co to jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?

Zacznijmy od wyjaśnienia rzeczy podstawowej, czyli tego, czym w ogóle jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Mamy do czynienia z taką sytuacją, gdy droga z pierwszeństwem (potocznie nazywana główną), skręca w lewo lub w prawo. Wbrew intuicji nie prowadzi więc na wprost.

W takim miejscu, oprócz znaków D-1 "droga z pierwszeństwem przejazdu" oraz A-7 "ustąp pierwszeństwo przejazdu", stosuje się także tablice T-6 w różnych konfiguracja. Przedstawia ona układ skrzyżowania, pokazując przebieg drogi z pierwszeństwem oraz dróg podporządkowanych.

Jadę drogą z pierwszeństwem - czy muszę używać kierunkowskazów?

Pytanie wbrew pozorom dla niektórych jest podchwytliwe. Traktują drogę z pierwszeństwem jako "domyślny" kierunek jazdy i podążając nią nie włączają kierunkowskazów, tak jak nie robią tego na przykład na łuku drogi. Idąc tym tropem, jeśli na przykład droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a oni chcą pojechać prosto, to wrzucają prawy kierunkowskaz, ponieważ droga ich interesuje znajduje się po tej właśnie stronie drogi, którą podążają.

Reklama

Taka logika stoi niestety w sprzeczności z Prawem o ruchu drogowym, które mówi jasno:

To oznacza, że niezależnie od tego jak przebiega droga główna - na wprost, w lewo czy prawo, skręcając (zmieniając kierunek jazdy) musimy zasygnalizować zamiar kierunkowskazem. W wyżej wymienionych sytuacjach:

  • Skręcając w lewo lub prawo zgodnie z przebiegiem drogi z pierwszeństwem przejazdu powinniśmy zasygnalizować zamiar skrętu kierunkowskazem, nawet jeśli w dalszym ciągu poruszamy się drogą główną.
  • Zjeżdżając z drogi głównej na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym na wprost (w drogę podporządkowaną) nie używamy kierunkowskazów, ponieważ nie zmieniamy kierunku jazdy.

Upraszczając tą zasadę wyróżniamy trzy kierunki jazdy: w lewo, na wprost i w prawo. Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy gdy skręcamy w prawo lub w lewo (zmieniając kierunek jazdy), a nie używamy ich jadąc na wprost (jadąc cały czas w tym samym kierunku).

Ile wynosi mandat za złe użycie kierunkowskazu?

Odpowiednie korzystanie z kierunkowskazów podstawa zgodnej z przepisami jazdy samochodem. Skoro jest uregulowane w przepisach ruchu drogowego, niewłaściwe korzystanie z kierunkowskazów może być też ukarane mandatem. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazu jest wykroczeniem, za które według taryfikatora grozi mandat w wysokości 200 zł i 4 punkty karne.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy