Samochód bez prawa jazdy. Kto może jeździć mikrosamochodem?

Krzysztof Pochłód

Aktualizacja

"Samochód bez prawa jazdy. Wystarczy dowód osobisty". W taki sposób sprzedawcy pojazdów często określają tzw. mikrosamochody. Czy faktycznie do ich prowadzenia wystarczy jedynie dokument potwierdzający tożsamość? Rozwiewamy wątpliwości.

Samochód bez prawa jazdy. Czy to faktycznie działa?
Samochód bez prawa jazdy. Czy to faktycznie działa?Adam Burakowski/REPORTEREast News

Samochód bez prawa jazdy to popularne określenie na mikrosamochody, które można prowadzić bez wymaganego prawa jazdy kategorii B. Wielu sprzedawców takich pojazdów podkreśla w internecie, że mogą być one użytkowane za zaledwie okazaniem dowodu osobistego. Czy to jednak prawda? Jak się okazuje nie do końca. Osoby chcące poruszać się tego typu pojazdami bez jakichkolwiek uprawnień muszą mieć się na baczności.

Mikrosamochód. Co to za pojazd?

Mikrosamochody zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Obecnie produkują je m.in. takie marki jak Piaggio, Microcar, Aixam, Ligier, Cassalini czy Bellie. Chociaż na pierwszy rzut oka nie różnią się one zbytnio od klasycznego samochodu, kluczową różnicę w ich przypadku odgrywają parametry techniczne. Są to bowiem pojazdy, których masa nie przekracza 550 kg i które mogą poruszać się z ograniczoną prędkością. Wciąż jednak nie są samochodami.

Nawet 14-latek może jeździć własnym samochodem123RF/PICSEL

Jakie trzeba mieć uprawnienia do kierowania mikrosamochodem?

To pojazdy, do których prowadzenia trzeba mieć ukończone 16 lat oraz posiadać zgodę rodziców i odpowiednie badania lekarskie. Kandydaci muszą również zaliczyć 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych oraz zdać stosowne egzaminy. Skąd więc panujące powszechnie przeświadczenie, że "auta" tego typu prowadzić można "na dowód osobisty"? W tym przypadku problemem jest brak zrozumienia poszczególnych definicji pojazdów.

Mikrosamochody mają bowiem wiele cech wspólnych z motorowerami, do których prowadzenia faktycznie przez pewien czas nie było wymagane prawo jazdy. W 2013 roku polskie przepisy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami zostały jednak dostosowane do dyrektyw unijnych, skutkiem czego w miejsce karty motorowerowej pojawiło się prawo jazdy kategorii AM. Jednocześnie to także ten dokument jest wymogiem w przypadku czterokołowców lekkich, do których zaliczamy najsłabsze mikrosamochody. Jeśli zamierzamy zasiąść za kierownicą czterokołowca ciężkiego, konieczne będzie wyrobienie prawa jazdy B1 lub wyższej.

Przepisy jasno bowiem określają, że:

  • Czterokołowiec lekki to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja uniemożliwia mu rozwinięcie prędkości powyżej 45 km/h.
  • Czterokołowiec ciężki to pojazd przystosowany do przewozu osób lub ładunku. Charakterystyczne są dla niego masa własna do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.
Jakie trzeba mieć uprawnienia do kierowania mikrosamochodem? Adam Burakowski/REPORTEREast News

Mandat za jazdę mikrosamochodem bez prawa jazdy

W przypadku poruszania się mikrosamochodem bez odpowiednich dokumentów kierowcę obowiązują przepisy uwzględnione w kodeksie wykroczeń. Zgodnie z nimi osoba, która na drodze publicznej prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1,5 tys. złotych. Poza mandatem policjant kieruje wniosek do sądu, a ten stosuje wobec winnego zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od sześciu miesięcy do trzech lat. Kara finansowa może natomiast wynieść maksymalnie aż 30 tys. zł.

"Wydarzenia": Wraca moda na retro w motoryzacjiPolsat NewsPolsat News

.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas