Przez nową ustawę część kierowców straci uprawnienia. Trzeba sprawdzić datę

Kierowcy korzystający z kart parkingowych muszą uważać. W tym roku stracą oni uprawnienia, jeśli nie wyrobią sobie odpowiednio wcześnie nowej karty. Zmiana ta jest wymagana przez ustawę, która weszła w życie pod koniec minionego roku. Brak nowej karty oznaczać będzie wysoki mandat.

Kiedy karty parkingowe tracą ważność?

Zmiany o których mowa, dotyczą kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Standardowo karty takie mają ważność 5 lat. Osoby, które w ostatnim czasie wymieniały kartę, nie mają się czego obawiać, ale większość kierowców powinna sprawdzić, czy ważności ich karty nie zmieniła ustawa z 19 grudnia 2023 roku.

Mowa o ustawie "o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności". Odnosi się ona do okresu ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stanowi, że orzeczenia takie, które zachowały ważność na podstawie ustawy w 9 marca 2023 roku, albo straciły ważność po 5 sierpnia 2023 roku i przed 30 września 2024 roku, zachowują ważność, ale tylko do 30 września 2024 roku.

Reklama

Powyższe daty odnoszą się także do kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, wydawanych na podstawie takich orzeczeń. Zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2023 roku:

Oznacza to, że osoby niepełnosprawne mają jeszcze trochę czasu na załatwienie formalności, ale muszą pamiętać, że do 30 września muszą uzyskać nowe zaświadczenie o niepełnosprawności i na tej podstawie uzyskać nową kartę parkingową. W przeciwnym razie nie będą mogły korzystać z przywilejów, jakie ona zapewnia.

Ile wynosi mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Kierowca chcący korzystać z miejsc dla niepełnosprawnych, musi pamiętać, że liczy się nie tylko sama karta parkingowa, ale także jej ważność. Co ciekawe, posiadanie nieważnej karty traktowane jest surowej, niż jej brak:

  • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 800 zł i 6 punktów karnych
  • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych i posługiwanie się kartą parkingową w sposób nieuprawniony - 1200 zł i 6 punktów karnych

"Nieuprawniona" karta parkingowa to na przykład karta nieważna, ale także sytuacja, w której posługuje się nią opiekun osoby niepełnosprawnej, kiedy osoby tej nie przewozi.

Straż miejska bierze się za cwaniaków. Uwaga - kolor nie ma znaczenia

Jak wyrobić kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych?

Aby uzyskać nową kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych, należy zwrócić się do powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania niepełnosprawności. Konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku, okazanie oryginału prawomocnego (i ważnego) orzeczenia o niepełnosprawności, dołączenie zdjęcia (35x45 mm) oraz dowodu wniesienia opłaty za wydanie karty parkingowej (21 zł).

Informacja na temat przyznania karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych, jest wysyłana listownie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli okaże się, że wystąpiły jakieś braki formalne, wnioskodawca ma 7 dni na ich uzupełnienie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niepełnosprawny | miejsce dla niepełnosprawnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy