Przejście na drodze dla rowerów. Kto ma pierwszeństwo?

W wielu miejscach na drogach dla rowerów możemy napotkać wymalowane zebry, czyli przejścia dla pieszych chcących przejść przez drogę rowerową. Z punktu widzenia wielu rowerzystów nie trzeba ustępować pierwszeństwa pieszych. Jak jest naprawdę?

Według wielu rowerzystów zasady jazdy po drogach dla rowerów różnią się od tych, które obowiązują na ulicach i nie obowiązują ich podobne przepisy, jak te, które obowiązują kierowców samochodów. Sytuacja komplikuje się gdy na drodze dla rowerów napotkają przejście dla pieszych i wchodzącego na nie pieszego. Kto tu ma pierwszeństwo?

Rowerzysta to również kierujący

Tak naprawdę kluczowym zapisem w prawie mówiącym o tym jakie przepisy obowiązują rowerzystów jest definicja kierującego. Według art. 2 ust. 20 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący to:

Zgodnie z prawem rowerzysta jest więc kierującym co oznacza, że obowiązują go również przepisy PoRD - takie same jakie obowiązują kierowców samochodów.

Reklama

Kto ma pierwszeństwo drodze dla rowerów?

Zgodnie z powyższym zapisem rowerzystę jako kierującego obowiązują zapisy PoRD, także ten o przejściach dla pieszych i ustępowaniu pierwszeństwa pieszym. Mowa tu o art.. 26 ust 1. tejże ustawy:

To oznacza że zgodnie z prawem rowerzysta powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście przez drogę rowerową tak samo jak kierowca samochodu musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście przez ulicę.

Przejścia dla pieszych przez drogi rowerowe również są prawidłowo oznakowane (wymalowane pasy, czyli znaki poziome, znak pionowy) zatem rowerzystę obowiązują w tym przypadku takie same przepisy jak kierowcę samochodu.

Zobacz również: Bezdomny wjechał w komisariat

Mandat dla rowerzysty za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

Nieco inna jest kara za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez rowerzystę. W przypadku samochodu kara wynosi 1500 zł, ale ze względu na fakt, że rower jest traktowany jako pojazd niemechaniczny obowiązuje go inna pozycja w taryfikatorze mandatów. Za nieustąpienie, wbrew obowiązkowi, pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście rowerzysta może zostać ukarany mandatem w wysokości 50-500 zł. Jeśli w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa dojdzie do kolizji, czyli potrącenia pieszego do mandatu za nieustąpienie dojdzie jeszcze kara za spowodowanie kolizji która może wynieść dodatkowy 1000 zł.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy