Prawo jazdy na automat. Czy można jeździć manualem?
Oprac.: Andrzej Zasadni
Prawo jazdy na automat funkcjonuje w naszym kraju od kilkunastu lat. Na rynku dostępnych jest coraz więcej tego rodzaju samochodów, dlatego też takie dokumenty cieszą się coraz większą popularnością. Stoi za tym również fakt, że dużo łatwiej zrobić prawo jazdy na automat niż w przypadku manualnej skrzyni biegów. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że kod 78 w prawie jazdy to spore ograniczenie dla kierującego. Czy można jeździć manualem z prawem jazdy na automat?
Spis treści:
Prawo jazdy na automat. Ważny kod 78
Prawo jazdy dla wielu początkujących kierowców to nie lada wyzwanie, a jedną z największych trudności jest nauka obsługi manualnej skrzyni biegów. Zmiana i kontrola biegu, pilnowanie obrotomierza, zwalnianie na biegu czy ruszanie z "jedynki" to stresujący moment. Tego można uniknąć albo próbować nieco go zmniejszyć, robiąc prawo jazdy z kodem 78. To specjalne oznaczenie, które może okazać się prawdziwym wybawieniem dla wielu początkujących kierowców, ponieważ uprawnia do jazdy każdym samochodem z automatyczną skrzynią biegów.
Co jednak istotne, kod 78 w prawie jazdy oznacza, że samochód nie może być wyposażony w sprzęgło lub dźwignię ręczną dla pojazdów kategorii AM lub A1. Identycznie jak przy zwykłym, prawo jazdy na automat uprawnia do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, nie licząc lekkiej przyczepy o masie do 750 kg.
Prawo jazdy z kodem 78 skutkuje również tym, że w dokumencie pojawia się oznaczenie B z kodem 78. Liczba samochodów z automatyczną skrzynią biegów rośnie, popularność tego rodzaju prawa jazdy również będzie więc rosła. Kierowcy zwracają uwagę, że dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej im skupić się na drodze, znakach i otoczeniu podczas jazdy. Można się więc spodziewać, że kod 78 będzie coraz częściej widywany w prawach jazdy.
Czy mając prawo jazdy na automat można jeździć manualem?
Prawo jazdy na automat ma ograniczenia. Choć sam egzamin praktyczny jest łatwiejszy, to wpływa na podróżowanie w przyszłości. Czy mając prawo jazdy na automat można jeździć manualem? Niestety kod 78 prawie jazdy oznacza, że możemy kierować autami tylko z automatyczną skrzynią biegów. W praktyce wykluczone są nawet awaryjne sytuacje, kiedy na przykład musimy zawieźć kogoś do szpitala, a pod domem stoi tylko samochód z manualną skrzynią. Dlatego też wyrobienie prawa jazdy na automat warto przemyśleć pod kątem różnych scenariuszy.
Osoba za kierownicą manuala z prawem jazdy na automat, złapana podczas policyjnej kontroli, zapłaci drogi mandat. Jego wysokość jest równa wysokości mandatu za poruszanie się po drodze bez prawa jazdy. Osoba, która nigdy nie zdała egzaminu i nie uzyskała uprawnień do kierowania pojazdem, stwarza niebezpieczeństwo na drodze, za co grozi grzywna za jazdę bez uprawnień od 1500 do nawet 30 000 zł. Jeżeli zamierzamy kiedykolwiek w przyszłości poruszać się manualem, lepiej postawić na tradycyjne prawo jazdy uwzględniające właśnie taką skrzynię biegów.
Prawo jazdy na manual. Czy można jeździć automatem?
Prawo jazdy na samochód z automatem dostępne jest w Polsce od 2009 r. i wszystko wskazuje na to, że tych dokumentów będzie wydawanych coraz więcej. Same pojazdy automatyczne są droższe niż ich klasyczne odpowiedniki, ale jazda nimi jest zdecydowanie prostsza, co przyciąga kolejne osoby. Oczywiście posiadający prawo jazdy na manual można jeździć automatem. Tu sprawa jest mniej skomplikowana niż w przypadku posiadania kodu 78 w prawie jazdy.
Jak zmienić prawo jazdy z kodem 78 na pełne uprawnienia? Przede wszystkim należy podjąć kurs prawa jazdy na manualu i podejść do egzaminu praktycznego. Po pomyślnym zdaniu egzaminu, w dokumencie prawa jazdy zostaje dokonana odpowiednia zmiana, umożliwiająca legalną jazdę zarówno na pojazdach manualnych, jak i z automatyczną skrzynią biegów.