Prawo jazdy B a jazda skuterem 125 za granicą. Nie wszędzie to możliwe

W czasie wakacyjnych wojaży zdarza się, że potrzebujemy wynająć skuter, którym łatwo i szybko dojedziemy do miejscowej atrakcji. Trzeba jednak pamiętać, że uprawnienia, które zdobyliśmy w Polsce, nie zawsze są ważne za granicą. Przed wypożyczeniem skutera trzeba więc sprawdzić lokalne przepisy.

Przed wypożyczeniem skutera za granicą warto sprawdzić lokalne przepisy.
Przed wypożyczeniem skutera za granicą warto sprawdzić lokalne przepisy.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Skuter 125 a prawo jazdy kategorii B za granicą

W Polsce kilka lat temu przyznano szersze uprawnienia kierowcom z prawem jazdy kategorii B - jeśli mają oni dokument co najmniej od trzech lat bez kolejnego egzaminu czy kursu mogą prowadzić skutery z silnikami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych, pod warunkiem, że ich maksymalna moc nie przekracza 11 kW, a stosunek mocy do masy 0,1 kW/kg. Podobne przepisy obowiązują także we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii (wymóg ukończenia 25 lat) i na Łotwie.

Z kolei w Niemczech jazda takim skuterem jest możliwa, ale tylko, gdy posiadamy uprawnienia co najmniej 5 lat, mamy minimum 25 lat i odpowiednią adnotację w dokumencie. W Czechach i na Słowacji "125-tką" można jechać, ale tylko, gdy jest ona wyposażona w automatyczną skrzynię biegów. W Austrii czy w Belgii, aby móc jeździć skuterem o pojemności do 125 centymetrów sześciennych, należy przejść kilkugodzinny kurs doszkalający. Bardzo liberalnie do tematu uprawnień podchodzą natomiast wypożyczalnie w krajach azjatyckich, gdzie europejski turysta z prawem jazdy kategorii B często może przebierać nawet wśród skuterów czy motocykli o większej niż 125 cm sześciennych pojemności. Zdarzają się jednak wyjątki, na przykład w Kambodży wypożyczenie nawet małego skutera (50 centymetrów sześciennych) wiąże się z koniecznością przedstawienia prawa jazdy kategorii A.

Wypożyczenie skutera za granicą. Na co uważać?

Poza sprawdzeniem lokalnych przepisów dotyczących uprawnień, jakie daje kategoria B prawa jazdy, należy oczywiście wyposażyć się w odpowiednie akcesoria (kask), a także zabezpieczenia (łańcuch). W ten sposób zminimalizujemy ryzyko obrażeń w razie kolizji oraz kradzieży skutera. Warto też dokładnie przeczytać umowę wypożyczenia i zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące kosztów ewentualnych napraw oraz tak zwany udział własny, czyli procent kwoty, jaka przypadnie do zapłacenia wypożyczającemu w razie szkody. Jeśli firma wypożyczająca udostępni nam sprzęt, a my nie mamy odpowiednich uprawnień (a przynajmniej takich, które obowiązują w danym kraju) możemy ponieść wysokie koszty naprawy, bo ubezpieczyciel będzie opierał się, aby wypłacić odszkodowanie - zostaniemy potraktowani jako osoba bez uprawnień.

Aby nie martwić się przepisami dotyczącymi tego, czy kategoria B pozwala jeździć skuterem czy nie, zawsze można zejść o kategorię niżej i wypożyczyć skuter o pojemności do 50 centymetrów sześciennych (i prędkości maksymalnej do 45 km/h), do prowadzenia którego w większości europejskich krajów wystarczy prawo jazdy kategorii B.

"Wydarzenia": Piraci drogowi na celownikuPolsat NewsPolsat News