Pomarańczowa strzałka na autostradzie to ważny znak dla kierowcy

Podróżując niemieckimi autostradami można natknąć się na dziwne oznaczenie w postaci pomarańczowej strzałki. Chociaż występuje ono stosunkowo rzadko, przekazuje kierowcom bardzo ważną informację. Zwrócenie na nie uwagi może pomóc zaoszczędzić czas w trakcie jazdy.

Pomarańczowa strzałka umieszczona w pobliżu drogi to znak, który może zaskoczyć polskich kierowców. Chociaż w naszym kraju takie oznaczenie w zasadzie nie występuje, na niemieckich autostradach pojawia się dosyć często. Pełni ono ważną rolę i przekazuje zmotoryzowanym informacje, które mogą pomóc w zaoszczędzeniu czasu podczas podróży.

Zadaniem znaku jest bowiem informowanie kierowców o rekomendowanej trasie objazdowej w ramach układu autostrad. W dużym skrócie - wskazuje ona możliwość wyboru alternatywnej trasy, którą możemy rozważyć podczas jazdy. Skorzystanie z "propozycji" strzałki może przyczynić się do poprawy płynności ruchu na całym odcinku drogi. To także dobra alternatywa dla nawigacji, która w podobny sposób informuje o możliwości skorzystania z objazdu w przypadku wystąpienia np. zatoru drogowego.

Reklama

Znak z pomarańczową strzałką. Na co zwrócić uwagę?

Zanim jednak ochoczo ruszymy za wskazaniami wspomnianej strzałki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim decydując się na skorzystanie z proponowanego objazdu, musimy mieć świadomość, że droga prawdopodobnie nam się wydłuży. Objazd, zawsze pozostanie objazdem i nawet jeśli trafimy na pustą trasę, czas pierwotnego dotarcia na miejsce może ulec zmianie.

Nie mamy także gwarancji, że trasa alternatywna okaże się mniej zakorkowana. Warto więc podążać za strzałką wyłącznie w momencie, gdy zator drogowy jest faktycznie duży i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. W żadnym wypadku nie należy jej traktować jako znaku nakazu. Kierowca może skorzystać z tego rozwiązania dobrowolnie, według własnego uznania.

Kierowcy źle czytają znaki i stoją w korkach. Różnicę robi jeden dopisek.

Podczas poruszania się objazdem należy także z uwagą śledzić drogę. Pomarańczowa strzałka prowadzi nie tylko na konkretny zjazd z autostrady, ale także pozwala dotrzeć do pobliskiej alternatywnej trasy. W momencie, gdy na nią wyjedziemy, powinien pojawić się podobny znak, jednak wyraźnie przekreślony. Będzie to oznaczało, że od teraz jesteśmy zdani na siebie.

Pomarańczowa strzałka - gdzie występuje?

Pomarańczowa strzałka to znak, który pojawia się najczęściej w obrębie rozbudowanej sieci autostrad, biegnących równolegle w podobnym kierunku. Rozwiązanie można spotkać w regionach m.in. Frankfurtu nad Menem, zagłębia Ruhry czy pomiędzy rzekami Ren i Men. Oznaczenie pomaga także w dotarciu do celu w regionach wysoko uprzemysłowionych, gdzie drogi szybkiego ruchu często bywają zakorkowane. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada | przepisy drogowe | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy