Policjant chce cię zatrzymać? W tej sytuacji możesz pomachać i jechać dalej

To, jak ma wyglądać kontrola drogowa i kiedy może do niej dojść, jasno opisują przepisy. Zarówno kierowca, jak i policjant zatrzymujący prowadzącego pojazd, mają określone obowiązki, o których warto wiedzieć. Trzymanie się zasad sprawi, że kontrola powinna przebiec profesjonalnie i bezstresowo. Co ciekawe, w jednej z sytuacji kierowca może nie zatrzymywać się do kontroli i nie będzie miał z tego powodu problemów.

Nawet rutynowa kontrola może być stresująca, szczególnie jeśli wydaje nam się, że nie popełniliśmy wykroczenia. Policja może jednak, w ramach swoich obowiązków kontroli nad bezpieczeństwem ruchu, zatrzymywać pojazdy i prowadzić na przykład wyrywkowe kontrole trzeźwości czy sprawdzać ich stan techniczny. Funkcjonariusze mają jednak określone przez przepisy obowiązki dotyczące chociażby sposobu czy miejsca zatrzymania.

Kontrola drogowa w terenie zabudowanym i niezabudowanym

Policjanci umundurowani w oznakowanych radiowozach mogą zatrzymywać pojazdy zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim poprzez krótkotrwałe włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych lub za pomocą tarczy (lizaka) czy gestu ręką. Po zmroku policjant powinien użyć do zatrzymania pojazdu latarki z czerwonym światłem. Na drogach poruszają się jednak także policjanci nieumundurowani w nieoznakowanych radiowozach, najczęściej to tzw. "Kryminalni", czyli policjanci, którzy nie pracują w wydziale ruchu drogowego. Oni także mają prawo zatrzymać pojazd, na przykład wtedy, gdy mają podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem alkoholu

Reklama

Policjanci po cywilnemu mogą także prowadzić kontrole w związku z wykroczeniem popełnionym na drodze. Oczywiście, kierowca może mieć wątpliwości co do tego, czy nie ma przypadkiem do czynienia z "przebierańcami", którzy metodą na policjanta zamierzają dokonać kradzieży. Dlatego też przepisy, które obowiązują, jasno określają, kiedy do kontroli może zatrzymać kierowców policjant nieumundurowany w nieoznakowanym radiowozie.

Kontrola przez nieumundurowanego policjanta

Policjanci nieumundurowani mają prawo zatrzymywać pojazdy do kontroli wyłącznie w terenie zabudowanym. W takim wypadku powinni bez wezwania okazać swoją legitymację służbową (w taki sposób, by kierowca mógł przeczytać numer dokumentu), imię i nazwisko oraz stopień. Natomiast poza terenem zabudowanym kontrola przez policjantów po cywilnemu jest niezgodna z prawem. W takiej sytuacji kierowca może nie zatrzymać się i kontynuować jazdę, najlepiej do miejsca, w którym są świadkowie lub do najbliższej jednostki policji. Nie zaszkodzi, jeśli w trakcie próby takiej kontroli kierowca powiadomi o niej policję, która może telefonicznie potwierdzić, że dany pojazd to faktycznie nieoznakowany radiowóz.

Jak się zachować w trakcie samej kontroli? Do zatrzymania powinno dojść w miejscu, które jest bezpieczne i nie będzie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Po zatrzymaniu nie trzeba gasić silnika, chyba, że na wezwanie policjanta. Należy otworzyć szybę i czekać na instrukcje policjanta, ręce powinny spoczywać na kierownicy. Pod żadnym pozorem nie należy wychodzić z samochodu, chyba, że funkcjonariusz nas o to poprosi. Za niestosowanie się do poleceń policjanta w trakcie kontroli drogowej można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola policyjna | nieoznakowany radiowóz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy