Policja zabiera prawa jazdy za znakiem D-42, a kierowcy zdziwieni

Rządzący sporo ostatnio zrobili w kwestii zaostrzania kar dla piratów drogowych, ale niestety nie na wszystkich kierowców działa to odstraszająco. Najlepszym na to przykładem jest obowiązująca już od pewnego czasu zasada związana ze znakiem D-42, na mocy której automatycznie traci się prawo jazdy. A tysiące kierowców nadal nic sobie z tego nie robią.

Prawo jazdy można stracić w kilku przypadkach - jednym z nich jest ignorowanie znaku D-42
Prawo jazdy można stracić w kilku przypadkach - jednym z nich jest ignorowanie znaku D-42Fot. Piotr JedzuraReporter

Prawo przewiduje kilka "sposobów" na utratę prawa jazdy, ale kierowcy chyba nie o wszystkich z nich pamiętają. Szczególnie o tym, że prawo jazdy można stracić natychmiast za jedno tylko wykroczenie.

Utrata prawa jazdy za znakiem D-42

Znak D-42 oznacza początek terenu zabudowanego, a co za tym idzie, nakłada na nas ograniczenie prędkości do 50 km/h. To wie chyba każdy kierowca. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jeśli w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o 50 km/h, automatycznie traci prawo jazdy na 3 miesiące. Prawo nie przewiduje tu możliwości dyskusji z policjantem, a przed zatrzymaniem uprawnień nie chroni nawet odmowa przyjęcia mandatu. Sprawa trafi wtedy oczywiście do sądu, ale tylko w sprawie zasadności wystawienia grzywny. Prawo jazdy tracimy tak czy inaczej (brak możliwości obrony i kwestionowania pomiaru prędkości był już zaskarżany przez Rzecznika Praw Obywatelskich, ale póki co bezskutecznie).

Jeśli kierowca mimo zatrzymania uprawnień, nadal będzie jeździł, to przy kolejnej kontroli straci uprawnienia na 6 miesięcy. Następna wpadka to już całkowita strata prawa jazdy.

Utrata prawa jazdy za punkty karne

Ostatnio sporo zmieniło się w punktach karnych. Od 17 września obowiązuje nowy taryfikator, który podniósł liczbę punktów za wiele wykroczeń, a maksymalna ich liczba, jaką otrzymujemy za jedno wykroczenie to teraz 15 punktów (poprzednio 10 pkt.). Bez zmian pozostawiono natomiast ich limit, który wynosi 24 punkty lub 20 punktów w przypadku osób mających prawo jazdy krócej niż rok.

Kolejna istotna zmiana to czas potrzebny na wykasowanie punktów z naszego konta. Obecnie są to dwa lata i to liczone nie od momentu popełnienia wykroczenia, ale od opłacenia mandatu.

Prawo jazdy stracisz też za zbyt wiele osób w aucie

Kiedy w samochodzie znajdzie się przynajmniej trzech nadprogramowych pasażerów, policjant zatrzyma nasze prawo jazdy na trzy miesiące. Oprócz tego zapłacimy mandat w wysokości 100 zł i doliczymy 1 punkt karny za każdego pasażera ponad limit.

W jakich jeszcze sytuacjach stracimy prawo jazdy?

Jeszcze większą uwagą muszą wykazywać się kierowcy zawodowi, dla których prawo przewiduje jeszcze kilka sytuacji, w których mogą pożegnać się z uprawnieniami. Prawo jazdy na 3 miesiące traci kierowca który:

  • wbrew obowiązkowi nie rejestruje za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi,
  • używa cudzej karty kierowcy, używa co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używa cudzej wykresówki, używa jednocześnie kilku wykresówek,
  • korzysta z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf,
  • odłączył tachograf.

Kierowca musi się liczyć z czasową utratą wszystkich kategorii, a recydywiści będą karani wydłużeniem okresu zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Oprócz tego manipulacje przy tachografie są zagrożone karą do 5 tys. zł, a nawet karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo drogowe także oznacza utratę prawa jazdy

Utrata prawa jazdy grozi też za przestępstwa, których można dopuścić się na drodze. Jest ich wiele, np. sprawcy poważnych wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia i nie udzielili pomocy poszkodowanym muszą się liczyć z utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju. Jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających - może otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz tego sąd może orzec karę pozbawienia wolności.

Utrata prawa jazdy za prowadzenie po alkoholu

Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - mamy do czynienia z wykroczeniem. Zgodnie z przepisami, kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierowcy, którzy prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości - mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniają przestępstwo. Mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

***

Moto Flesz - odcinek 53. Świetna sprzedaż ID. Buzz, jaka będzie Tesla Semi?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas