Policja jedzie przed tobą slalomem? To ważny komunikat

Długi weekend to idealny moment na dalsze samochodowe wycieczki. Zanim jednak wyruszymy na zagraniczne drogi, warto pamiętać o zasadach, których na próżno szukać w naszym kraju. Przykładem może być sytuacja, gdy policyjny radiowóz zaczyna jechać przed nami slalomem. To bardzo ważny komunikat dla wszystkich kierowców.

Wybierając się na zagraniczną wycieczkę samochodem, warto znać coś więcej niż tylko lokalnie panujące przepisy drogowe. Nierzadko poruszając się drogami niemieckimi lub austriackimi, można się natknąć na zwyczaje, których na próżno szukać w naszym kraju. Wyobraźmy sobie bowiem sytuacje, że oto jedziemy niemieckim autobahnem, gdy nagle wyprzedza nas policja. Radiowóz stopniowo zwalnia, włącza światła awaryjne, uruchamia sygnały świetlne i zaczyna jeździć slalomem po całej szerokości autostrady. O co chodzi funkcjonariuszom i jak się zachować w takiej sytuacji?

Reklama

Radiowóz zaczyna jechać zygzakiem. To ważna wiadomość

Takie zachowanie policjantów to często stosowany manewr na zachodnich autostradach, mających za zadanie spowolnić ruch samochodowy. Najczęściej Policja daje w ten sposób znać, że na poprzedzającym odcinku drogi doszło do jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia i należy zwolnić, zachowując jednocześnie większa ostrożność. To, jak wygląda opisana procedura, najlepiej zobrazuje poniższy materiał wideo:

Wyhamowanie ruchu na autostradzie. Powodów jest wiele

W zaprezentowanym na powyższym filmie przypadku policja spowolniła ruch ze względu na porozrzucane na jezdni przedmioty. Tuż przed radiowozem jechał wóz patrolu drogowego, którego pracownicy zbierali fragmenty mogące uszkodzić inne pojazdy. Zwolnienie ruchu umożliwiło bezpieczną i komfortową pracę robotnikom. To jednak zaledwie jeden z przykładów. Podobne manewry mogą towarzyszyć awarii pojazdu, który stanął w niebezpieczny sposób na odcinku drogi, oraz dużemu zakorkowaniu, które wymaga np. łatwiejszego dojazdu służb ratowniczych. Niekiedy policja może w ten sposób zatrzymać nawet cały ruch na autostradzie.

Policja spowalnia ruch na autostradzie. Jak się zachować?

Na niemieckich stronach dot. przepisów drogowych bez najmniejszego trudu można znaleźć przykłady prawidłowego zachowania, gdy dojdzie do powyżej opisywanej sytuacji. W momencie zauważenia przed nami zygzakującego radiowozu powinniśmy:

  • zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość naszego auta do radiowozu przed nami. Ne należy wyprzedzać policjantów. Może to grozić wysokim mandatem,
  • w momencie, gdy funkcjonariusze dają jasne znaki do całkowitego wstrzymania ruchu, warto pamiętać o konieczności utworzenia korytarza życia,
  • koniec spowolnienia ruchu jest najczęściej sygnalizowany poprzez wyłączenie sygnalizacji świetlnej przez policjantów i odpowiedni znak dłonią. Wtedy kierowcy powinni stopniowo przyspieszyć i powrócić do normalnej jazdy.  
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niemieckie autostrady | przepisy drogowe | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy