Reklama

Po co na skrzyżowaniach ze światłami są znaki A-7, D-1 i STOP?

Hierarchia znaków - to odpowiedź na pytanie, dlaczego na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną znajdują się znaki drogowe.

Dojeżdżając do skrzyżowania kierowca musi jak najszybciej ocenić, który uczestnik ruchu ma pierwszeństwo. Dopiero po ocenie sytuacji można rozpoczynać wykonywanie manewru. Żeby zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami, warto pamiętać, jakie elementy infrastruktury oraz jakie sytuacje na drodze wskazują na pierwszeństwo lub konieczność ustąpienia pierwszeństwa.

W pierwszej kolejności kierowca powinien zwrócić uwagę, czy na skrzyżowaniu nie znajduje się osoba kierująca ruchem. Może to być policjant lub inna osoba wykonująca takie zadanie. Wtedy jej wskazania są nadrzędne wobec innych wskazówek na tym odcinku ruchu.

Reklama

Hierarchia znaków drogowych

Jeśli na skrzyżowaniu zamontowano sprawną sygnalizację świetlną, to właśnie jej wskazania będą regulować kwestię przejazdu przez skrzyżowanie oraz ruchu pieszych. Wystarczy dostosować się do koloru sygnalizacji świetlnej, żeby bezpiecznie przejechać.

Tę kwestię reguluje w precyzyjny sposób kodeks drogowy, a konkretnie art. 5.3. mówiący o tym, że:

Znaki "ustąp pierwszeństwa" i "droga z pierwszeństwem"

Dopiero gdy sygnalizacja świetlna nie działa lub na skrzyżowaniu nie ma świateł, kierowca musi spojrzeć na znaki drogowe, które informują o drodze z pierwszeństwem lub konieczności ustąpienia przejazdu.

Znak A-7, czyli odwrócony trójkąt z żółtym polem w środku i czerwoną obwódką oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Natomiast znak D-1, czyli romb z żółtym środkiem i białą obwódką oznacza drogę z pierwszeństwem. Bardzo często okazuje się, że pod tym znakiem znajduje się dodatkowa żółta tablica wskazująca, jak biegnie droga główna, a które z dróg są podporządkowane.

Ogólne zasady ruchu drogowego

Może się jednak zdarzyć, że na skrzyżowaniu zabraknie powyższego oznakowania lub pojawi się tam znak A-5, czyli żółty trójkąt z czerwoną ramką i czarnym znakiem X w środku. Taka sytuacja oznacza, że jest to skrzyżowanie dróg, na którym obowiązują ogólne zasady ruchu drogowego. Jest to skrzyżowanie równorzędne i obowiązuje tutaj zasada prawej ręki. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa kierowcy jadącemu po jego prawej stronie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy