Pas do skrętu. Czy trzeba włączać na nim kierunkowskaz? Ostateczne wyjaśnienie
Czy stojąc na pasie do skrętu muszę używać kierunkowskazu? Przecież kierunek jazdy jest z góry wyznaczony - nie mam innej opcji więc w zasadzie nie muszę sygnalizować zamiaru zmiany kierunku, ale czy rzeczywiście tak jest? W przepisach drogowych znajdziemy jasne stanowisko na ten temat.
Sytuacja od lat jest sporna, a niska szkodliwość takiego wykroczenia sprawia, że policjanci zwykle traktują je bardzo pobłażliwie. Czy zatem musimy sygnalizować kierunkowskazem zamiar skrętu z pasa, który ma z góry wyznaczony kierunek? Wielu kierowców nie zna tego przepisu i uważa, że nie musi włączać kierunkowskazu. Są w błędzie.
Pasy z wyznaczonymi kierunkami jazdy działają na podobnej zasadzie jak drogi z nakazem jazdy, co oznacza że nie mamy możliwości pojechania w innym kierunku niż wyznacza nam pas. To jednak nie oznacza, że jadąc takim pasem i skręcając w lewo lub prawo nie musimy używać kierunkowskazów. Sygnalizacja kierunkowskazem jest wymagana przez prawo w każdym przypadku zmiany kierunku jazdy, o czym mówi art. 22 Prawa o Ruchu Drogowym:
Przepisy nie precyzują też żadnych wyjątków w tym przypadku, co oznacza że dotyczy to każdej sytuacji, w której zmieniamy kierunek jazdy lub zmieniamy pas. Za każdym razem musimy wcześniej sygnalizować taki zamiar odpowiednim kierunkowskazem. Dlatego też jazda po pasie kierunkowym nie zwalnia z użycia kierunkowskazu - także w tym przypadku musimy sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy.
Niesygnalizowanie zamiaru skrętu lub zmiany pasa jest traktowane jako wykroczenie drogowe i jako takie jest karane mandatem w wysokości 200 zł i dwóch punktów karnych. Policjanci są wyczuleni na tym punkcie zwłaszcza w przypadku niesygnalizowania chęci zmiany pasa oraz zmiany kierunku w przypadku gdy nie wyznaczają go pasy. Gdy poruszamy się pasem z wyznaczonym kierunkiem jazdy i nie użyjemy kierunkowskazu policjanci mogą okazać pobłażliwość, ale nie jest to reguła, dlatego warto zawsze stosować się do tego przepisu.
Zobacz również: Próbował przejechać policjanta. Trwa pościg
Nieco inaczej jest w przypadku jazdy po rondzie, a konkretnie podczas wjeżdżania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Sam wjazd na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie jest traktowany jako zmiana kierunku jazdy, dlatego kierunkowskazu używać trzeba dopiero zmieniając pasy na rondzie (jeśli takie występują) oraz zjeżdżając z ronda. Oto kilka zasad jazdy po rondzie, które każdy powinien znać:
- Chcąc skręcić w lewo z ronda nie sygnalizujemy tego lewym kierunkowskazem przed wjazdem na rondo. Jazda po obwodzie ronda nie oznacza zmiany kierunku jazdy w rozumieniu przepisów (podobnie jak jazda po zakręcie), a zatem nie ma potrzeby sygnalizowania zamiaru skręcenia w lewo przed wjazdem na rondo ani podczas jazdy po jego obwiedni.
- Zmiana kierunku jazdy następuje dopiero gdy wyjeżdżamy z ronda w wybraną drogę zjazdową (bo wówczas mamy możliwość skręcenia w prawo, ale także możliwość dalszej jazdy po rondzie, a więc dwa kierunki jazdy do wyboru) i dopiero wtedy (zjeżdżając z ronda) sygnalizujemy zamiar zmiany kierunku prawym kierunkowskazem. Ważne jest, by sygnalizować zamiar zjazdu w odpowiednim momencie - przed wybranym przez nas zjazdem, a nie wcześniej. Jeśli zasygnalizujemy zjazd za wcześnie - na przykład przed wcześniejszym zjazdem, możemy wprowadzić w błąd kierowców czekających na wjazd na rondo i doprowadzić do kolizji.
- Jeśli rondo składa się z kilku pasów powinniśmy sygnalizować każdy zamiar zmiany pasa odpowiednim kierunkowskazem, a zanim zmienimy pas musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się pasem, na który chcemy wjechać. Jeśli auto jadące z prawej strony pasa na który chcemy wjechać również sygnalizuje zamiar zjazdu na ten sam pas również musimy ustąpić mu pierwszeństwa.
- Na rondzie można dowolnie zmieniać pasy ruchu (o ile nie zabraniają tego znaki poziome) i nie obowiązuje tutaj zasada, że przed skręceniem należy zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, jeżeli zamierzamy skręcić w prawo.
- Jeżeli na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ruch jest kierowany przez sygnalizację świetlną, staje się ono zwykłym skrzyżowaniem i obowiązują na nim takie same zasady jak na zwykłym skrzyżowaniu.
***