Parkujesz w ten sposób? Mandat masz jak w banku

Przepisy szczegółowo regulują zasady prawidłowego parkowania. Warto znać je wszystkie, by uniknąć mandatu, blokady na koło, a czasem nawet odholowania samochodu. Przypomnijmy ogólne zasady, którymi powinni się kierowcy podczas parkowania.

Parkowanie w dużym mieście to często wyzwanie. Kierowcy mają coraz większy problem, żeby znaleźć skrawek wolnej przestrzeni, gdzie można legalnie zaparkować. Tymczasem policja i straż miejska nie próżnują. Dlatego warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad parkowania.

Parkowanie - zasada 10 i 15 metrów

Każdy kierowca powinien pamiętać o tych dwóch zasadach parkowania w mieście. Zakaz parkowania na całej szerokości drogi w odległości mniejszej niż 10 metrów dotyczy skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowego oraz przejazdu tramwajowego.

W tej zasadzie chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i zapewnienie odpowiedniego pola widzenia. Kierowcy dojeżdżający do skrzyżowania lub pasów będą mogli dużo wcześniej dostrzec pieszych oraz inne pojazdy poruszające się po drodze. Nieprzestrzeganie powyższych zasad może skutkować mandatem w wysokości od 100 do 300 złotych.    

Reklama

Natomiast zasada dotycząca zakazu 15 metrów odnosi się do odległości od przystanków autobusowych. Warto pamiętać, że zakaz zatrzymywania się dotyczy dystansu 15 metrów liczonego od znaku wyznaczającego przystanek autobusowy. Jeśli jest wyznaczona linia przystankowa (znak poziomy P-17) to kierowca może na niej polegać, ponieważ minimalna długość jest określona przepisami - wynosi 30 metrów i jest malowana symetrycznie względem znaku oznaczającego przystanek.

Zakaz zatrzymywania się obowiązuje na całej długości linii. Ta sama zasada 15 metrów odstępu dotyczy wysepek wyznaczonych na drogach. W powyższych przypadkach taryfikator mandatów przewiduje grzywnę w wysokości 100 zł.

Jak prawidłowo parkować samochód?

Parkując samochód w mieście warto pamiętać jeszcze o kilku ważnych kwestiach. Jedna z nich dotyczy zatrzymywania pojazdu jak najbliżej krawędzi jezdni, najlepiej równolegle do niej. Chyba, że znaki stanowią inaczej. Naruszenie tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości 100 zł.

Znajdując się w strefie zamieszkania trzeba pamiętać, że parkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach. Natomiast kwestia parkowania tyłem do budynku nie jest wymagana, a respektowanie tabliczek znajdujących się na osiedlach to kwestia czysto grzecznościowa.

Parkowanie na chodniku - uwaga na DMC

Kwestia parkowania na chodniku została dokładnie omówiona w art. 47 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Zatrzymanie pojazdu na chodniku jest możliwe pod warunkiem zachowania kilku zasad. Po pierwsze, dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC) nie może przekraczać 2,5 tony. Parkowanie cięższym autem jest możliwe tylko wtedy, gdy miejsce jest oznaczone znakiem D-18 (Parking), który kasuje ograniczenie DMC. W innym wypadku kierowca musi się liczyć ze 100-złotowym mandatem.

Pojazd stojący na chodniku musi pozostawiać jeszcze 1,5 metra szerokości dla pieszych. Kierujący powinien przestrzegać znaków drogowych dotyczących tej strony jezdni oraz upewnić się, że jego samochód nie tamuje ruchu oraz nie zagraża niebezpieczeństwu. Jeśli ustawiono znak zatrzymywania pojazdu, to dotyczy on także tej samej strony chodnika. Chyba że tabliczka umieszczona pod znakiem pozwala na zatrzymywanie się i postój.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat za parkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy