Objeżdżają całe rondo prawym pasem. Czy tak w ogóle można?

Ronda powstały po to, by zmniejszać liczbę kolizji na skrzyżowaniach dróg. I zasadniczo wywiązują się z tej roli świetnie, ale wciąż nie brakuje kierowców, którzy nie do końca wiedzą jak z nich bezpieczenie korzystać.

Kontrowersje dotyczące sposobu poruszania się po rondzie wynikają z przepisów, a w zasadzie ich braku. W ustawie Prawo o ruchu drogowym nie znajdziemy na ich temat ani słowa. Natomiast w rozporządzeniu o znakach i sygnałach pojawia się znak C-12 oznaczający skrzyżowanie z ruchem okrężnym.

Jakie przepisy obowiązują na rondzie?

Brak osobnych przepisów odnoszących się do kwestii poruszania się rondzie sprawia, że w takich miejscach obowiązują te same zasady jak na pozostałych drogach i skrzyżowaniach. Trzeba ustępować pierwszeństwa innym pojazdom podczas zmiany pasa ruchu, a także sygnalizować chęć wykonania manewru. Podczas zmiany pasa ruchu na rondzie lub zjazdu z ronda należy korzystać z kierunkowskazu.

Reklama

Czy na rondzie trzeba włączać kierunkowskaz w lewo?

Bardzo często kwestią sporną jest lewy kierunkowskaz. Chcąc pojechać na rondzie "w lewo", czyli zjechać trzecim lub czwartym zjazdem, nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu. Chyba że zmieniamy pas prawy (zewnętrzny) na środkowy lub lewy (wewnętrzny). Warto zapamiętać, że z ronda można zjechać tylko w prawo.

Czy można objeżdżać rondo prawym pasem?

Jeżdżenie dookoła wyspy niewiele zmienia w powyższej kwestii. Dlatego żaden przepis nie zabrania poruszania się po rondzie prawym (zewnętrznym) pasem, bez względu na zjazd, z którego zamierzamy skorzystać.

Jazda po rondzie wyłącznie prawym pasem to według niektórych najbezpieczniejsza opcja do poruszania się. Opuszczając skrzyżowanie nie musimy się obawiać groźnej sytuacji, związanej ze zmianą pasa. Mimo wszystko, nie jest to optymalny sposób do poruszania się po rondzie. Gdyby wszyscy kierowcy postępowali w ten sam sposób, zwłaszcza gdy na rondzie są dwa lub więcej pasów, to szybko doszłoby do utrudnień w ruchu.

Jak należy poruszać się po rondzie?

Idea wielopasmowego ronda pozwala poruszać się w takim miejscu większej liczbie samochodów, a tym samym upłynniać ruch. Dlatego dobre praktyki mówią o tym, żeby zajmować prawy pas (zewnętrzny), jeśli chcemy zjechać pierwszym lub drugim zjazdem. Lewy pas (wewnętrzny) należy wybrać w sytuacji, gdy planujemy opuścić rondo trzecim lub czwartym zjazdem. Zmiany pasa z lewego na prawy należy dokonywać wyłącznie na odcinku tuż przed interesującym nas zjazdem.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy