Nowe dowody rejestracyjne już obowiązują. Kto musi wymienić i ile ma czasu?
Nowe dowody rejestracyjne są już wydawane w urzędach. Czym różnią się od starych dowodów i kto musi wymienić dowód rejestracyjny na nowy?
Nowe dowody rejestracyjne są wydawane kierowcom od maja, choć jeszcze w czerwcu mogło się wydarzyć, że niektórzy kierowcy, chcący zarejestrować swoje auto, otrzymywali jeszcze stare dowody rejestracyjne. Dlaczego? Bo do lipca 2022 r. wszystkie stare wzory tego dokumentu, które zalegały w urzędach, były wydawane kierowcom.
Jak wyglądają nowe dowody rejestracyjne? Prawie tak samo jak te, które znamy od lat. Najważniejsze zmiany są prawie niewidoczne dla ludzkiego oka. Najważniejsze jest jednak to, jak są zabezpieczone. Jakie zabezpieczenia są stosowane w nowych dowodach rejestracyjnych?
- Papier półsyntetyczny zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym,
- dwutonowy, bieżąco-umiejscowiony znak wodny - naprzemiennie pozytywowe i negatywowe litery PL w owalu,
- włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym,
- włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym,
- włókna zabezpieczające niewidoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym,
- element irydyscentny w formie zbliżonej do równoległoboku zawierający negatywowe litery PL umieszczone w owalu,
- mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści RZECZPOSPOLITA POLSKA,
- tło giloszowe z drukiem irysowym,
- element irydyscentny w formie napisu PC,
- nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym,
- numeracja wykonywana w technice typografii.
Co z posiadanymi obecnie przez kierowców dowodami rejestracyjnymi? Czy w związku ze zmianą wzoru każdy musi je wymienić? Nie, co określono jednoznacznie w dwóch paragrafach rozporządzenia wprowadzającego nowe wzory dowodów rejestracyjnych:
- § 2. Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność.
- § 3. Pozwolenia czasowe, oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
W lipcu 2019 r. zaczęła obowiązywać ustawa, która regulowała wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych. Wprowadziła szereg zmian, które muszą spełniać dokumenty wydawane przez organy państwowe.
Okazało się, że dowody rejestracyjne, które posiadają obecnie kierowcy, nie spełniają wymagań narzuconych przez ustawę. Ustawodawca doskonale o tym wiedział, dlatego w treści nowych przepisów zaznaczył, że w przypadku niespełniania nowych kryteriów przez niektóre dokumenty państwo będzie miało trzy lata na dostosowanie ich wzoru do nowych standardów. Trzy lata mijają w lipcu tego roku, ale już w maju urzędy mają zacząć wydawać nowe dowody rejestracyjne.