Nagrywanie policjanta w czasie kontroli drogowej. Co na to przepisy?

Teoretycznie nagrywanie policjanta podczas kontroli drogowej powinno być legalne i możliwe z punktu widzenia prawa, ponieważ funkcjonariusz policji to funkcjonariusz publiczny. Niestety w praktyce nie jest to tak proste jak w teorii. Poza tym do kwestii nagrywania, dochodzi jeszcze kwestia publikacji nagrania w internecie, a tu sprawa jeszcze bardziej się komplikuje.

Kwestia nagrywania policjantów na służbie budzi pewne kontrowersje. Z jednej strony nie ma przepisów, które zabraniają nagrywania funkcjonariusza publicznego na służbie - na przykład podczas kontroli drogowej - ale z drugiej strony publikowanie ich wizerunku w internecie bez ich wiedzy i zgody jest nielegalne. To w końcu można nagrywać czy nie? Kiedy można upublicznić nagranie?

Nagrywanie policjanta tylko pod pewnymi warunkami

Samo nagrywanie policjanta na służbie jest dozwolone, ale tylko wtedy gdy robiąc to nie utrudniamy mu pracy. Mówi o tym Art.  65a.  [Niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza] kodeksu wykroczeń, traktujący o niestosowaniu się do poleceń funkcjonariusza:

Reklama

Jeśli nie będziemy się stosować do poleceń i utrudniać pracę w trakcie kontroli drogowej narażamy się więc na karę grzywny, a nawet areszt. Mandat według nowego taryfikatora wynosi aż 500 zł, ale to nie koniec konsekwencji które mogą nam grozić. Wszystko zależy od tego co zrobimy później.

Czy mogę udostępnić nagranie policjanta w internecie?

Dużo zależy też od tego czy zamierzamy upublicznić nagranie z policjantem w internecie. Po pierwsze o takim fakcie należy poinformować funkcjonariusza, który może udzielić zgody lub nie. Tu wypada wspomnieć o sprawie z września ubiegłego roku. Sąd w Lubinie zasądził 5 tys. zł zadośćuczynienia dla policjanta, który pozwał kierowcę za bezprawne upublicznienie nagrania z jego wizerunkiem w internecie, mimo że ten wielokrotnie wyraźnie wyrażał, że nie zgadza się na upublicznienie swojego wizerunku.

Poinformowanie policjanta o tym że jest nagrywany może w skrajnych przypadkach być potraktowane przez funkcjonariusza jako groźba i próba wywierania wpływu na wykonywane przez niego czynności a to z kolei może być potrakotwane jako przestępstwo z artykułu 224 kodeksu karnego:

W takiej sytuacji grozi nam nie tylko grzywna ale również areszt i pozbawienie wolności nawet do trzech lat. 

Aby móc udostępnić nagranie kontroli drogowej zawierające wizerunek kontrolującego nas policjanta musimy poinformować go o tym, a sam zainteresowany musi udzielić wyraźnej zgody na publikację wizerunku. W innym wypadku możemy mieć kłopoty.

Udostępniasz nagranie z wizerunkiem policjanta bez jego zgody? Czeka cię sprawa cywilna

Jeśli udostępnimy nagranie z wizerunkiem policjanta bez jego zgody, może on podjąć kroki prawne i założyć nam sprawę cywilną w oparciu o złamanie Art. 24 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że:

Należy też pamiętać, że nie wystarczy zasłonić, czy rozmazać twarzy policjanta na nagraniu (np. tzw. "blur") bowiem ochronie podlega również jego głos. Jeśli więc udostępnimy i rozpowszechnimy nagranie, na który policjant może być rozpoznawalny przez wizerunek i głos (lub każde z powyższych osobno) będzie to naruszenie przepisów ustawy i możemy odpowiedzieć za to w sądzie.

Policja sama w sobie nie zajmuje się ściganiem takich wykroczeń i przestępstw, ale może to zrobić policjant, który jest "bohaterem" naszego filmu i dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. W takich przypadkach wyroki sądu są zwykle jednoznaczne i oznaczają grzywnę dla nagrywającego i udostępniającego nagranie kierowcy. Dokładnie tak jak stało się w Lubinie, z tą różnicą, że wysokość kary finansowej może być różna.     

Policjant każe wyłączyć i skasować nagranie? Czy może to zrobić?

W takich sytuacjach często dochodzi do tego, że policjant nakazuje zaprzestanie nagrywania, a nawet skasowanie nagranego materiału z pamięci telefonu. Zdarzały się nawet sytuacje gdzie policjanci lub funkcjonariusze innych służb publicznych za odmowę przerwania nagrania grozili gorszymi konsekwencjami, a nawet aresztowaniem. Takie działanie jest bezprawne - funkcjonariusz nie może zażądać takich działań, ani odebrać nam telefonu w celu wykasowania nagrania. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | kontrola policyjna | RODO | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy