Kiedy autobus ma pierwszeństwo? Niektórzy zapominają o ważnej zasadzie

Przepis ustąpienia pierwszeństwa autobusowi miejskiemu obowiązuje tylko w terenie zabudowanym i dotyczy odpowiednio oznakowanych przystanków.
Przepis ustąpienia pierwszeństwa autobusowi miejskiemu obowiązuje tylko w terenie zabudowanym i dotyczy odpowiednio oznakowanych przystanków.Adam Burakowski/REPORTEREast News

Czy autobus wyjeżdżający z przystanku ma zawsze pierwszeństwo?

Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak powinien zachować się kierowca dojeżdżający do przystanku na którym stoi autobus?

Kierowcy często zastanawiają się czy zawsze mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi wyjeżdżającemu z zatoczki.
Kierowcy często zastanawiają się czy zawsze mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi wyjeżdżającemu z zatoczki.Tomasz KawkaEast News

Jaki mandat za nieustąpienie pierwszeństwa autobusowi?

Kierowca, który utrudni lub uniemożliwi autobusowi włączenie się do ruchu, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 50 do nawet 3 tys. złotych.
Kierowca, który utrudni lub uniemożliwi autobusowi włączenie się do ruchu, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 50 do nawet 3 tys. złotych.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News
W drodze ku przyszłościInteria.plINTERIA.PL