Można rozszerzyć uprawnienia kierowcy z kat. B. Nie trzeba nawet robić kursu

Nie wymaga to zdania egzaminu teoretycznego, ani nawet odbycia jakiegoś kursu. Wystarczy pozytywny wynik niewymagającego testu praktycznego, by rozszerzyć uprawnienia kierowcy z prawem jazdy kat. B

Nowe uprawnienia kierowcy

Prawo jazdy kat. B ma dość znaczące ograniczenia w kwestii związanej z ciągnięciem przyczepy. Rozwiązaniem tego problemu, przynajmniej częściowym, jest uzyskanie specjalnego kodu w prawie jazdy. To jak rozszerza on uprawnienia kierowcy, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r. poz. 702).

Reklama

Zgodnie z tymi zapisami, kod 96 (bo o nim mowa) umożliwia ciągnięcie przyczepy innej niż lekka samochodem o DMC wynoszącym do 3,5 tony, pod warunkiem, że masa całego zestawu pojazdów nie przekracza 4,25 t. Oprócz tego trzeba spełnić jeszcze dwa dodatkowe warunki:

  • masa holowanej przyczepy nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej samochodu,
  • stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy musi wynosić 1,33:1

Nadal nakłada to na kierowcę pewne ograniczenia, ale wielu osobom w zupełności wystarczy to, do ciągnięcia przyczepy kempingowej, czy przyczepy do transportu koni lub łodzi. Jeśli nie, to pozostaje wyrobienie kategorii B+E, dającej możliwość holowania przyczepy o DMC nawet 3,5 t, a cały zestaw może wtedy ważyć nawet 7 t.

Jak rozszerzyć prawo jazdy kat. B

Żeby zdobyć uprawnienia oznaczone kodem 96 trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, a tym samym ukończone 18 lat. Do uzyskania specjalnego kodu wystarczyć zdać praktyczny egzamin państwowy. W przeciwieństwie do kategorii B+E nie trzeba odbywać specjalnego kursu, który jest kosztowny. Niepotrzebny jest również egzamin teoretyczny.

Wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje 170 złotych. To jedyny wydatek, który ponosi kierowca w celu uzyskania nowych uprawnień. Przed egzaminem warto jednak poćwiczyć manewrowanie z dużą przyczepą, żeby nie mieć problemów z zaliczeniem.

Prawo jazdy kat. B - co można prowadzić

Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia znacznie większej liczby pojazdów niż tylko samochodów osobowych. Na liście są też między innymi:

  • niektóre typy jednośladów, 
  • niektóre typy quadów,
  • ciągniki rolnicze; 
  • zespół pojazdów, czyli samochód z przyczepą lekką (DMC do 750 kg);
  • auto z przyczepą, która posiada hamulce, a łączna masa zestawu nie przekracza 3,5 t.

W obu wyszczególnionych powyżej przypadkach związanych z jazdą z przyczepą kierowcy muszą liczyć się z wyraźnymi ograniczeniami. Drugi wariant jest nieco bardziej liberalny, ale pamiętajmy, że cięższe przyczepy mogą ciągnąć tylko większe samochody, najlepiej z napędem na cztery koła. Idealnie sprawdzają się w tej roli duże SUV-y, ale one z kolei same w sobie mają wysoką DMC, ograniczając DMC przyczepy, jaką możemy nimi ciągnąć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | prawo jazdy kat. B | uprawnienia | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama