Masz kod 01.06 w prawie jazdy? 1500 zł mandatu to najmniejszy problemem

Prawo jazdy to nie tylko nasze dane osobowe oraz wymienione kategorie pojazdów, które możemy prowadzić. Na blankiecie znaleźć można również inne, zakodowane informacje. Jeśli o nich nie wiemy, możemy wpaść w posażne kłopoty.

Kierowcy w większości nie analizują dokładnie swojego prawa jazdy. Wiedzą przecież, na jakie kategorie zdali egzaminy i jakie pojazdy mogą prowadzić. Sprawdzają ewentualnie, kiedy ich dokument traci ważność, jeśli nie był wydany bezterminowo. Tymczasem warto uważniej przestudiować swój blankiet, szczególnie rubrykę numer 12.

Co oznaczają kody w prawie jazdy?

Zerkając do wspomnianej rubryki, możemy zauważyć tajemnicze cyfry. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami:

Kodów o których mowa jest ponad 30, ale najczęściej spotykane są te, zaczynające się od "01". Odnoszą się one do wymaganej korekty lub ochrony wzroku. Poszczególne kody oznaczają: 

Reklama
  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,
  • 01.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku.

Jak łatwo zauważyć, brakuje na tej liście dwóch kodów. To dlatego, że zniknęły one przy okazji kolejnych nowelizacji. Zdarzyć się mogą jednak kierowcy, którzy nadal mają prawo jazdy z tymi kodami. Są to:

  • 01.03 - okulary ochronne 
  • 01.04 - szkła przyciemnione

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podobnych kodów jest dużo i oznaczają różne rodzaje ograniczeń. Przykładowo kod 02 odnosi się do wymaganej korekcie słuchu lub "wspomaganiu komunikacji", a kod 03 dotyczy protez lub szyn ortopedycznych.

Jaki jest mandat za prowadzenie samochodu bez okularów?

W przypadku większości kodów odnoszących się do ograniczeń kierującego, osoby mające takie dopiski w prawach jazdy, doskonale zdają sobie z nich sprawę. Tymczasem ograniczenie dotyczące wad wzroku bywa pomijane przez kierowców. Część osób mogło już po zrobieniu prawa jazdy zacząć korzystać z soczewek kontaktowych, a niektórym wzrok mógł się poprawić z wiekiem.

Zapominają oni, że kody w prawie jazdy, to nie są sugestie lub zalecenia, tylko konkretne wymogi. Kody w rubryce numer 12 oznaczają, że dana osoba posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, ale musi przy tym spełniać konkretne warunki. Takim warunkiem może być na przykład prowadzenie samochodu w okularach. Jeśli kierowca zamiast tego wybrał soczewki kontaktowe, to nie spełnia wymogów tego, aby jego uprawnienia pozostawały w mocy.

To może mieć poważne konsekwencje. W przypadku kontroli drogowej policjant będzie musiał uznać, że prowadzimy samochód bez wymaganych uprawnień. A karą za to jest nie tylko wysoki mandat. Jak czytamy w Kodeksie drogowym (art. 94, par. 1):

Mandat na 1500 zł macie więc jak w banku, ale grozić wam może nawet kara ograniczenia wolności. Co więcej paragraf 3. tego samego artykułu Kodeksu drogowego dodaje:

W skrajnym przypadku możecie więc stanąć przed sądem i otrzymać od niego czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jego złamanie jest już przestępstwem, więc możemy narobić sobie naprawdę poważnych kłopotów.

Jak zmienić kod w 12. rubryce prawa jazdy?

Teraz już rozumiecie, dlaczego tak ważne jest upewnienie się, czy macie coś wpisane w rubryce numer 12. Jeśli tak, ale niezgodne jest to z naszym obecnym stanem zdrowia lub stylem życia (na przykład zamiast w okularach zwykle prowadzimy w soczewkach kontaktowych), to nic straconego. Możecie wystąpić o zmianę kodów w swoim prawie jazdy.

Należy najpierw udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców i uzyskać stosowne zaświadczenie. Takie badanie to koszt 200 zł. Następnie udajemy się do wydziału komunikacji i składamy wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, uwzględniającego zalecenia lekarza. Opłata za nowy blankiet to 100 zł i 50 groszy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama