Mandat za korzystanie z nawigacji? Policjant wlepi 5 stówek

Nowe drogi, ciągłe remonty, korki – dziś nawet jeżdżąc po własnym mieście dobrze jest mieć uruchomioną nawigację satelitarną z dostępem do sieci. Najprościej – darmową w telefonie. Ale nie każdy wie, że korzystając z niej w czasie jazdy można „zarobić” mandat. Wszystko zależy od tego, co z nią robimy.

Mandat za korzystanie z nawigacji w telefonie - czy to naprawdę możliwe?

W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusz może wystawić mandat za za niezgodne z prawem używanie smartfona. A to obejmuje nie tylko rozmowy czy pisanie SMS-ów, ale również nieprawidłowe korzystanie z nawigacji. Kwestię tę reguluje art. 45 §2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego treścią zabronione jest "korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Dlatego w przypadku, gdy chce się korzystać z nawigacji w samochodzie wyświetlanej na telefonie, należy wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni uchwyt. Dzięki niemu kierowca będzie miał wolne ręce i będzie mógł w pełni skupić się na jeździe.

Reklama

Jaki mandat za korzystanie z nawigacji?

Niezastosowanie się do tego zakazu może zakończyć się grzywną w wysokości 500 zł i aż 12 punktami karnymi. Takie kary są w Polsce. Należy jednak pamiętać, że w innych krajach okazują się one jeszcze wyższe. 

Jak korzystać z nawigacji z telefonu w czasie jazdy?

Najważniejszą zasadą, którą należy przestrzegać podczas używania nawigacji samochodowej, jest zachowanie odpowiedniej widoczności. Ponieważ nie wolno trzymać smartfona w ręce podczas prowadzenia samochodu, należy umieścić go w specjalnym uchwycie. Zaleca się, aby uchwyt na smartfona używanego do nawigacji został zamontowany w lewej dolnej części przedniej szyby. W ten sposób wskazówki nawigacji będą cały czas widoczne dla kierowcy i nie będzie musiał on odrywać wzroku od jezdni.

Jednak nie w każdym samochodzie możliwe jest zamieszczenie nawigacji we wspomnianym miejscu. Trzeba wybrać takie miejsce, które będzie w polu widzenia kierowcy i z dala od zasięgu działania poduszek powietrznych. Można spróbować montażu smartfona na desce rozdzielczej. Są np. uchwyty przystosowane do montażu w kratkach nawiewów. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawigacja samochodowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy