Lubisz jeździć lewym pasem? Wiesz, jaki mandat za to grozi? Srogi!
Na polskich drogach nietrudno spotkać kierowców, którzy "okupują" lewy pas. Niestety zapominają oni, że uporczywe trzymanie się go może być powodem wysokiego mandatu. Policjanci mogą nie mieć litości. Jaką karę przewiduje taryfikator.
Spis treści:
Na polskich drogach niejednokrotnie można spotkać tzw. "mistrzów lewego pasa". Są to kierowcy, którzy na drodze wielopasmowej zawsze zajmują pas lewy, niezależnie od tego, co się dzieje.
Takie zachowanie może różnie się przejawiać i wynikać z różnych przekonań. Jedni twierdzą, że można się nim poruszać, jadąc z maksymalną dozwoloną prędkością. Jeśli ktoś chciałby wyprzedzić takiego kierowcę, złamałby przecież przepisy. Inni z kolei są przekonani, że skoro poruszają się znacznie szybciej od reszty, to bez sensu jest zmieniać pas co chwilę. Warto więc przypomnieć, że okupowanie lewego pasa może być bardzo kosztownym pomysłem.
Czy jazda lewym pasem jest dozwolona?
Jak możemy przeczytać w art. 16 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym:
Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny
Oznacza więc to, że powinniśmy poruszać się prawą stroną drogi. Jeśli jednak jedziemy drogą, która ma więcej niż jeden pas ruchu prowadzący w tym samym kierunku, powinniśmy jechać możliwie skrajnym pasem z prawej strony. Zgodnie z ustępem czwartym wspomnianego wyżej artykułu:
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Oznacza to więc, że kierowcy poruszający się na przykład autostradą powinni unikać jazdy lewym pasem (lub środkowym, w przypadku odcinków posiadających trzy pasy ruchu), szczególnie, gdy prawy jest pusty. Warto jednak pamiętać, że przepis ten nie ogranicza się wyłącznie do dróg szybkiego ruchu. Obowiązek jazdy prawym pasem mamy również, kiedy poruszamy się po głównych arteriach komunikacyjnych w mieście. Niestety wielu kierowców o tym nie wie i zawzięcie "okupuje" lewy pas.
Jazda lewym pasem jest dozwolona. W określonych przypadkach
Ciągła jazda lewym pasem nie tylko utrudnia ruch i uniemożliwia wyprzedzanie innym pojazdom. Takie zachowanie jest również naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Lewego pasa powinniśmy używać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Do takich sytuacji zaliczyć możemy:
- Wyprzedzanie wolniej poruszających się pojazdów
- Omijanie zatorów na prawym pasie
Kierowca powinien więc mieć cały czas z tyłu głowy, żeby nie nadużywać korzystania z lewego pasa. Kiedy tylko utrudnienia się skończą lub też wyprzedzi dany pojazd, powinien jak najszybciej wrócić na prawy pas. Po zakończeniu manewru wyprzedzania lub też omijania kierowca powinien wrócić z lewego pasa (oczywiście w taki sposób, by nie zajeżdżać nikomu drogi) na ten skrajnie prawy.
Jaka kara za jazdę lewym pasem?
Oczywiście ciągła jada lewym pasem może być dla kierowcy znacznie wygodniejsza niż konieczność ciągłego wyprzedzania wolniej jadących pojazdów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spotkania z policjantami taka przyjemność może okazać się kosztowna. Mandat za uporczywe trzymanie się lewego pasa może wynieść nawet 3 tys. złotych.
Jak stanowi art. 97 Kodeksu wykroczeń:
Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.
Kierowcy "okupujący" lewy pas powinni więc pamiętać, że ani jazda z dozwoloną prędkością, ani też poruszanie się znacznie szybciej od innych nie jest wystarczająco dobrym powodem, by nie otrzymać za to wykroczenie mandatu.
***