Korek na autostradzie. Kiedy można zawrócić?

Na autostradzie czasami tamuje się ruch w wyniku wypadku, kolizji lub awarii pojazdu. Niektórzy kierowcy próbują wtedy uniknąć postoju i zwracają lub cofają na drodze szybkiego ruchu. Sprawdzamy, jak zachować się prawidłowo w takiej sytuacji.

Nikt nie lubi stać w korkach. Zwłaszcza, gdy ma przed sobą co najmniej kilkadziesiąt minut postoju, a za oknami praży słońce lub panuje mroźna atmosfera. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak prawidłowo się zachować i czego unikać, żeby nie przysporzyć sobie kłopotów.

Korek na autostradzie - nie wysiadaj z samochodu

Pierwszym zachowaniem, którego należy unikać jest wysiadanie z samochodu. Jeśli w samochodzie robi się zbyt gorąco lub jeden z pasażerów nie czuje się zbyt dobrze, można wysiąść z samochodu. Jednak trzeba mieć cały czas na uwadze, żeby nie stwarzać swoim zachowaniem dodatkowego zagrożenia na drodze. Nie powinno się również oddalać od samochodu dalej niż kilka metrów. Zwłaszcza, gdy jest się kierowcą.

Reklama

Korek na autostradzie - pamiętaj o korytarzu bezpieczeństwa

Podczas postoju w korku na autostradzie wielu kierowców zapomina o konieczności utworzenia korytarza ratunkowego, nazywanego również korytarzem życia. Za takie zachowanie można dostać nawet 2,5 tys. zł mandatu.

Korek na autostradzie - zawracanie i cofanie są zabronione

Niektórzy kierowcy znudzeni czekaniem na udrożnienie ruchu zaczynają kombinować. Warto pamiętać, że nawet w przypadku korka na autostradzie zawracanie oraz cofanie jest surowo zabronione. Kierowca naraża się w ten sposób na mandat w wysokości 500 zł i 6 punktów karnych.

Jeśli policjant uzna, że takie zachowanie mogło doprowadzić do stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym - mandat może być jeszcze większy. Od tego zakazu nie ma wyjątku, chyba że policja zaczyna w taki sposób kierować ruchem pojazdów. Jednak w praktyce zdara się to bardzo rzadko.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zawracanie | autostrada | korek | korytarz życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama