Kierunkowskaz na pasie do skrętu, włączać czy nie? Co mówią przepisy?

Stojąc na pasie do skrętu można pojechać tylko w jednym kierunku. Czy wówczas trzeba włączać kierunkowskaz, skoro i tak każdy wie, jaki manewr wykonam? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.

W sytuacji, gdy pojazd stoi na pasie ruchu, który umożliwia jazdę w jednym kierunku, np. wyłącznie w prawo, należy pamiętać o obowiązkowym włączeniu kierunkowskazu. Wielu kierowców jest w błędzie myśląc, że nie muszą sygnalizować manewru - nawet gdy poruszają się pasem, który uniemożliwia jazdę w innym kierunku niż wyznaczony.

Kierunkowskaz na pasie do skrętu. Co mówią przepisy

Pas z wyznaczonym kierunkiem jazdy działa podobnie jak znak nakazu jazdy, a jak powszechnie wiadomo, wymusza on konieczność włączenia kierunkowskazu.

Podstawa prawna w tym przypadku jest dokładnie określona w Prawie o ruchu drogowym, a konkretnie art. 22:

Reklama

Co jest bardzo ważne - przepis nie przewiduje konkretnych przypadków wprowadzających taki obowiązek. W związku z tym dotyczy wszystkich sytuacji drogowych. Nie pozostawia to cienia wątpliwości, że jazda po pasie kierunkowym wymaga włączenia kierunkowskazu.

Kierunkowskaz trzeba włączyć. Z jaka jest kara za niewłączenie?

Brak włączonego kierunkowskazu podczas jazdy pasem kierunkowym jest kwalifikowane jako wykroczenie. Policjant może w takiej sytuacji ukarać mandatem w wysokości 200 złotych. Oprócz tego kierowca otrzyma dwa punkty karne.

Jak używać kierunkowskazów na rondzie

Wciąż bardzo popularnym pytaniem wśród kierowców jest to, które poddaje w wątpliwość zasadność włączania kierunkowskazów na rondzie. Jeśli chodzi o tę kwestię, to można pokusić się o pięć głównych zasad:

  1. Jazda po obwiedni ronda nie powoduje zmiany kierunku jazdy w rozumieniu przepisów ruchu drogowego (podobnie jak jazda po zakręcie), a zatem nie ma potrzeby sygnalizowania zamiaru skręcenia w lewo przed wjazdem na rondo ani podczas jazdy po jego obwiedni.
  2. Zmiana kierunku jazdy następuje podczas wyjeżdżania z ronda w którąś z dróg wylotowych (bo wówczas mamy możliwość skręcenia w prawo, ale także możliwość dalszej jazdy po rondzie, a więc dwa kierunki jazdy do wyboru) i w takim przypadku należy sygnalizować prawym kierunkowskazem zamiar zjechania z ronda. Sygnalizowanie nie może odbywać się zbyt wcześnie i wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu.
  3. Jeżeli na rondzie jest kilka pasów ruchu, to przed każdą zmianą pasa należy taki zamiar sygnalizować prawym lub lewym kierunkowskazem, a także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się pasem, na którym zamierzamy wjechać albo wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
  4. Na rondzie można dowolnie zmieniać pasy ruchu (o ile nie zabraniają tego znaki poziome) i nie obowiązuje tutaj zasada, że przed skręceniem należy zbliżyć się  do prawej krawędzi jezdni, jeżeli zamierzamy skręcić w prawo.
  5. Jeżeli na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym ruch jest kierowany przez sygnalizację świetlną, wówczas staje się ono zwykłym skrzyżowaniem i należy na nim stosować takie same zasady, jak na skrzyżowaniu bez wyspy centralnej.

Kwestię związaną z kierunkowskazami na rondzie bardzo dokładnie omówiliśmy w tym tekście: Kierunkowskaz na rondzie. Czy trzeba go włączać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kierunkowskazy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy