Kierunkowskaz lewy czy czy prawy? Szkoły są dwie, ale tylko jedna słuszna

Skrzyżowania dróg z pierwszeństwem łamanym to miejsca, w których nie wszyscy kierowcy wiedzą jak się zachować. Czy jeśli droga z pierwszeństwem skręca to musimy włączyć kierunkowskaz? A co jeśli zjeżdżamy z drogi głównej w podporządkowaną prowadzącą na wprost? Czy wtedy też musimy sygnalizować zjazd z drogi głównej?

Znak D-1 w połączeniu z tablicą T-6 to przykład skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym
Znak D-1 w połączeniu z tablicą T-6 to przykład skrzyżowania z pierwszeństwem łamanymMichał JaniszynINTERIA.PL

Drogi z pierwszeństwem łamanym to często zagadka dla kierowców - nie wiedzą oni kiedy powinni użyć kierunkowskazu, a kiedy nie i często w tym przypadku popełniają błąd. Wyjaśniamy jak należy zachować się na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym i w jakich sytuacjach należy używać kierunkowskazów.

Czym jest pierwszeństwo łamane?

Pierwszeństwo łamane to sytuacja gdy na skrzyżowaniu droga z pierwszeństwem przejazdu skręca w prawo bądź w lewo, a droga biegnąca na wprost to droga podporządkowana. Takie skrzyżowanie zwykle poprzedzone jest obecnością znaków D-1 (droga z pierwszeństwem przejazdu) lub A-7 (ustąp pierwszeństwa) oraz tablicy pomocniczej T-6 (w zależności od położenia T-6a lub T-6c) wyznaczającej układ drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Czy trzeba włączać kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem?

Jeśli chodzi o sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku, na drodze z pierwszeństwem łamanym obowiązują takie same zasady jak na każdej innej drodze czy skrzyżowaniu. Zależnie od konstrukcji skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym możemy rozróżnić trzy kierunki jazdy: w lewo, prosto i w prawo. Kierunkowskazu używamy zawsze chcąc zmienić kierunek jazdy, niezależnie od tego w jaki sposób przebiega droga z pierwszeństwem przejazdu.

Jeśli droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a my nadal chcemy nią jechać powinniśmy zasygnalizować zmianę kierunku lewym kierunkowskazem. Analogicznie jeśli skręca w prawo używamy prawego kierunkowskazu, bowiem ZMIENIAMY KIERUNEK JAZDY. Brak kierunkowskazu oznacza, że zamierzamy jechać dalej prosto.

Czy trzeba włączać kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem?INTERIA.PL

Częstym działaniem kierowców w sytuacji kiedy droga z pierwszeństwem skręca (np. w lewo jak na rysunku) a oni chcą jechać dalej prosto - drogą podporządkowaną - jest włączanie prawego kierunkowskazu w celu zasygnalizowania zjazdu z drogi głównej. To błąd bowiem w takie sytuacji nie zmieniamy kierunku jazdy - jedziemy dalej na wprost - zatem nie powinniśmy używać prawego kierunkowskazu.

Niewłaściwe zachowanie kierowców na tego typu skrzyżowaniach można tłumaczyć złą interpretacją przepisów i traktowaniem tej sytuacji analogicznie do jazdy po łuku drogą z pierwszeństwem. To błędna interpretacja - skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym to takie samo skrzyżowanie jak każde inne, z tą różnicą, że inne są zasady pierwszeństwa przejazdu.

Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy, gdy zamierzamy zmienić pas lub kierunek jazdy - zgodnie z art. 22.5 Prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jaki jest mandat za błędne użycie kierunkowskazów?

Jeśli niewłaściwie sygnalizujemy nasze zamiary na drodze, czyli błędnie używamy kierunkowskazów może doprowadzić do to dezorientacji innych uczestników ruchu drogowego, a w efekcie do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Za nieprawidłowe korzystanie z kierunkowskazów policjant może ukarać nas mandatem w wysokości 200 zł.

***

Kia EV9, Mercedes EQE SUV, Toyota Yaris po liftingu. Moto Flesz - odc. 93
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas