Kierunkowskaz lewy czy czy prawy? Szkoły są dwie, ale tylko jedna słuszna

Skrzyżowania dróg z pierwszeństwem łamanym to miejsca, w których nie wszyscy kierowcy wiedzą jak się zachować. Czy jeśli droga z pierwszeństwem skręca to musimy włączyć kierunkowskaz? A co jeśli zjeżdżamy z drogi głównej w podporządkowaną prowadzącą na wprost? Czy wtedy też musimy sygnalizować zjazd z drogi głównej?

Drogi z pierwszeństwem łamanym to często zagadka dla kierowców - nie wiedzą oni kiedy powinni użyć kierunkowskazu, a kiedy nie i często w tym przypadku popełniają błąd. Wyjaśniamy jak należy zachować się na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym i w jakich sytuacjach należy używać kierunkowskazów.

Czym jest pierwszeństwo łamane?

Pierwszeństwo łamane to sytuacja gdy na skrzyżowaniu droga z pierwszeństwem przejazdu skręca w prawo bądź w lewo, a droga biegnąca na wprost to droga podporządkowana. Takie skrzyżowanie zwykle poprzedzone jest obecnością znaków D-1 (droga z pierwszeństwem przejazdu) lub A-7 (ustąp pierwszeństwa) oraz tablicy pomocniczej T-6 (w zależności od położenia T-6a lub T-6c) wyznaczającej układ drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Reklama

Czy trzeba włączać kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem?

Jeśli chodzi o sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku, na drodze z pierwszeństwem łamanym obowiązują takie same zasady jak na każdej innej drodze czy skrzyżowaniu. Zależnie od konstrukcji skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym możemy rozróżnić trzy kierunki jazdy: w lewo, prosto i w prawo. Kierunkowskazu używamy zawsze chcąc zmienić kierunek jazdy, niezależnie od tego w jaki sposób przebiega droga z pierwszeństwem przejazdu.

Jeśli droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a my nadal chcemy nią jechać powinniśmy zasygnalizować zmianę kierunku lewym kierunkowskazem. Analogicznie jeśli skręca w prawo używamy prawego kierunkowskazu, bowiem ZMIENIAMY KIERUNEK JAZDY. Brak kierunkowskazu oznacza, że zamierzamy jechać dalej prosto.

Częstym działaniem kierowców w sytuacji kiedy droga z pierwszeństwem skręca (np. w lewo jak na rysunku) a oni chcą jechać dalej prosto - drogą podporządkowaną - jest włączanie prawego kierunkowskazu w celu zasygnalizowania zjazdu z drogi głównej. To błąd bowiem w takie sytuacji nie zmieniamy kierunku jazdy - jedziemy dalej na wprost - zatem nie powinniśmy używać prawego kierunkowskazu.

Niewłaściwe zachowanie kierowców na tego typu skrzyżowaniach można tłumaczyć złą interpretacją przepisów i traktowaniem tej sytuacji analogicznie do jazdy po łuku drogą z pierwszeństwem. To błędna interpretacja - skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym to takie samo skrzyżowanie jak każde inne, z tą różnicą, że inne są zasady pierwszeństwa przejazdu.

Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy, gdy zamierzamy zmienić pas lub kierunek jazdy - zgodnie z art. 22.5 Prawa o ruchu drogowym:

Jaki jest mandat za błędne użycie kierunkowskazów?

Jeśli niewłaściwie sygnalizujemy nasze zamiary na drodze, czyli błędnie używamy kierunkowskazów może doprowadzić do to dezorientacji innych uczestników ruchu drogowego, a w efekcie do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Za nieprawidłowe korzystanie z kierunkowskazów policjant może ukarać nas mandatem w wysokości 200 zł.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama