Problem z zaparkowaniem auta? Te sztuczki zrobią z ciebie mistrza parkowania

Michał Janiszyn

Michał Janiszyn

Parkowanie równoległe w zatoczce znacznie lepiej jest wykonywać tyłem
Parkowanie równoległe w zatoczce znacznie lepiej jest wykonywać tyłemTomasz JodłowskiEast News

Parkowanie przodem czy tyłem?

Parkowanie równoległe, w zatoczce - jak zrobić to dobrze?

  • Zmieścić się w dostępnym miejscu
  • Zaparkować blisko krawężnika unikając wystawania na jezdnię
  • Uniknąć przytarcia samochodu, za którym chcemy zaparkować
  • Ustawić auto tak by wyjazd z miejsca był jak najłatwiejszy
  • Wykonać manewr obserwując jednocześnie ruch na ulicy na której chcemy zaparkować

Parkowanie równoległe tyłem - nigdy nie było prostsze

  1. Ustaw samochód równolegle do auta, za którym chcesz zaparkować
  2. Skontroluj otoczenie i upewnij się czy masz wystarczająco dużo miejsca i czy parkując nie spowodujesz zagrożenia w ruchu drogowym. Zasygnalizuj manewr kierunkowskazem
  3. Wrzuć wsteczny i na wyprostowanych kołach cofaj powoli, patrząc w prawe lusterko (zakładając że jest ustawione prawidłowo) obserwuj samochód, za którym chcesz zaprakować
  4. Kiedy lewy narożnik samochodu, za którym chcesz zaparkować zniknie z pola widzenia lusterka skręć koła maksymalnie w prawo
  5. Cofając na skręconych kołach obserwuj sytuację w lewym lusterku - kiedy pojawi się w nim prawy przedni narożnik samochodu przed którym chcesz zaparkować wyprostuj koła i cofaj powoli
  6. Cofając powoli i obserwując sytuację po prawej stronie patrz na prawe lusterko - kiedy zasłoni lewy tylny reflektor samochodu za którym chcesz zaparkować możesz zacząć skręcać kierownicę w lewo.
  7. Rób to progresywnie kontrolując odległość przodu od samochodu i bądź przygotowany na wprowadzanie drobnych korekt aby uniknąć przytarcia samochodu. Jednocześnie zerkaj w tylne lusterko kontrolując odległość od samochodu za tobą
  8. Gdy schowasz się w zatoczce za samochodem wyprostuj koła i staw samochód tak, by nie utrudnić wyjazdu innym pojazdom, ale też pozostawiając sobie wystarczająco dużo miejsca, byś mógł wyjechać.

Parkowanie prostopadłe znacznie łatwiejsze niż równoległe

miejsca parkingowe w garażach podziemnych to doskonały przykład parkowania prostopadłego
miejsca parkingowe w garażach podziemnych to doskonały przykład parkowania prostopadłegoARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Parkowanie prostopadłe tyłem - dwie proste metody

  1. Przejeżdżamy obok miejsca, ustawiając się równolegle do drogi, a prostopadle do samochodu obok którego chcemy zaparkować - w odległości około dwóch metrów od miejsca parkingowego (zwykle wypada to tuż za samochodem obok którego parkujemy).
  2. Przyjmując, że parkujemy po prawej stronie, w prawym lusterku powinien być widoczny obrys samochodu obok którego chcemy zaparkować.
  3. Skręcamy koła maksymalnie w prawo i powoli cofając kontrolujemy sytuację w prawym lusterku, co jakiś czas zerkając w lewe, by uniknąć uszkodzenia drugiego samochodu, obok którego będziemy parkować.
  4. W prawym lusterku powinniśmy cały czas widzieć lampę samochodu obok którego parkujemy i kontrolować odległość.
  5. Gdy tył naszego samochodu wjechał w miejsce pomiędzy samochodami możemy powoli odkręcać koła ustawiając je w pozycji prostej, jednocześnie kontrolując odległości pomiędzy samochodami obok nas.
  1. Podjeżdżając prostopadle do wolnego miejsca parkingowego po prawej stronie ustawiamy się tak, by prawe lusterko było w jednej linii z prawą linią miejsca parkingowego.
  2. Skręcamy koła maksymalnie w lewo i powoli podjeżdżamy do przodu kontrolując sytuację w prawym lusterku.
  3. Gdy w lusterku pojawi się koniec wymalowanej linii, lub narożnik prostokąta wyznaczającego miejsce parkingowe zatrzymujemy się, wrzucamy bieg wsteczny i odkręcamy kierownicę maksymalnie w prawo.
  4. Cofamy kontrolując sytuację w lusterkach. Kiedy połowa naszego samochodu znajdzie się w miejscu parkingowym zwykle wystarczy wyprostować koła i auto powinno być ustawione prostopadle.
Wykroczenia rowerzystów w oku policyjnego dronaPolicja