Kierowcy mają spory problem z takimi skrzyżowaniami. Patrzą nie na to, co trzeba
Dla wielu kierowców nie do końca są zrozumiałe skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym. Jeszcze gorzej jest, kiedy w takim miejscu umieścimy sygnalizację świetlną. Kto w takiej sytuacji pojedzie jako pierwszy?
Przebieg drogi z pierwszeństwem oraz dróg podporządkowanych, wskazują tablice T-6 umieszczone na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym. Mówiąc, że pierwszeństwo jest "łamane" mamy na myśli sytuację, w której droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost.
Sprawa wydaje się prosta, ale nie dla wszystkich kierowców. Szczególnie kiedy na takim skrzyżowaniu dodatkowo umieszczono sygnalizację świetlną.
Skrzyżowanie ze światłami i pierwszeństwo łamane - kto pojedzie pierwszy?
Jeśli szukacie w pamięci przepisów, które mówią wprost, jak należy zachować się na sytuacji z powyższej grafiki, to niepotrzebnie się trudzicie. Aby rozstrzygnąć pierwszeństwo wystarczy odwołać się do przepisów ogólnych i odnieść je do danej sytuacji. W artykule 5. ustawy Prawo o ruchu drogowym czytamy, że:
- Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
- Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.
Ten przepis jasno określa, kto w powyższej sytuacji ma pierwszeństwo - samochód niebieski/granatowy przejeżdża jako pierwszy. By nikt nie miał wątpliwości, dlaczego, poniżej zamieszczamy ważną grafikę wyjaśniającą hierarchię znaków i sygnałów drogowych obowiązujących na polskich drogach.
Jak określić kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?
Niektórzy jednak zapytają o sens umieszczania w takim miejscu dodatkowych znaków określających pierwszeństwo i to do tego łamane. Odpowiedź jest prosta - chociaż istnieje hierarchia znaków i sygnałów drogowych, nie znaczy to, że tych znajdujących się "poniżej" nigdy nie wykorzystamy. Jeśli na przykład sygnalizacja świetlna przestanie działać, to wtedy znaki wyjaśnią nam, jak powinniśmy się zachować.
Zapamiętajmy zatem:
- Jeżeli ruchem kieruje policjant - nie patrzymy na sygnalizację świetlną i znaki drogowe regulujące pierwszeństwo, stosujemy się tylko pomocniczo - w razie potrzeby - do ogólnych przepisów ruchu (pierwszeństwo pojazdu jadącego prosto lub skręcającego w prawo przed skręcającym w lewo).
- Jeżeli ruchem kieruje sygnalizacja świetlna - nie patrzymy na znaki drogowe regulujące pierwszeństwo, stosujemy się tylko pomocniczo - w razie potrzeby - do ogólnych przepisów ruchu (pierwszeństwo pojazdu jadącego prosto lub skręcającego w prawo przed skręcającym w lewo).
- Jeżeli pierwszeństwo regulują znaki drogowe - stosujemy się tylko pomocniczo - w razie potrzeby - do ogólnych przepisów ruchu (pierwszeństwo pojazdu jadącego prosto lub skręcającego w prawo przed skręcającym w lewo.
***