Co różni znak B-21 od B-23? Kierowcy wciąż się na to łapią

Znak B-21 i B-23 są bardzo podobne, ale różnią się znaczeniem. Wielu kierowców ma problem z prawidłowa interpretacją tych zakazów. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę, gdy pojawią się na drodze.

Wielu kierowców nie wie, czy może zawrócić widząc na drodze znak B-21 "zakaz skrętu w lewo. Z kolei widząc znak B-23 "zakaz zawracania" zastanawiają się, czy w danym miejscu mogą skręcić w lewo. Warto wykorzystać okazję i przypomnieć sobie podstawowe przepisy, żeby uniknąć surowej kary.

Znak B-21 oznacza "zakaz skrętu w lewo"

Widząc na drodze znak B-21 "zakaz skrętu w lewo" oczywistym jest, że na najbliższym skrzyżowaniu nie można się kierować w lewo. Jednak wielu kierowców ma dylemat, czy w takim miejscu można zawracać. Obowiązujący w Polsce ruch prawostronny oznacza, że do zawracania konieczne jest wykonanie skrętu w lewo.

Reklama

Tymczasem taki manewr jest zabroniony właśnie przez obecność znaku B-21. Dlatego widząc taki znak należy pamiętać, że nie można skręcać i zawracać. Można powiedzieć, że w przypadku tego znaku mamy do czynienia z podwójnym zakazem. Warto pamiętać, że taki znak dotyczy tylko najbliższego skrzyżowania.

Zignorowanie znaku B-21 "zakaz skrętu w lewo" zgodnie z nowym taryfikatorem jest wycenione na kwotę od 200 do 400 złotych i 5 punktów karnych.

Znak B-23 oznacza "zakaz zawracania"

Znak B-23 "zakaz zawracania" ma proste znaczenie - zakazuje zawracania. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że ten znak nie zakazuje skrętu w lewo, o ile zakaz ten nie wynika z innych przepisów i oznaczeń.

W porównaniu ze znakiem B-21 ma znacznie szerzy zakres oddziaływania. Poprzedni znak obowiązywał tylko na najbliższym skrzyżowaniu i dotyczył pierwszego możliwego skrętu w lewo. Natomiast znak B-23 obowiązuje od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania, włącznie z samym skrzyżowaniem. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, gdy przed skrzyżowaniem zakaz B-23 zostanie odwołany znakiem B-24 "koniec zakazu zawracania".

Warto pamiętać, że jest wiele miejsc, w których nie można zawracać, ale nie są oznaczone wymienionymi znakami. Należą do nich:

  • tunele,
  • wiadukty,
  • mosty,
  • drogi ekspresowe i autostrady,
  • drogi jednojezdniowe.

Próba zawracania w miejscu zakazanym (np. w tunelu) jest karana mandatem w wysokości 200 zł. Co ciekawe, taryfikator nie przewiduje punktów karnych za ten czyn. Jeśli policjant uzna, że kierowca swoim zachowaniem zagroził bezpieczeństwu w ruchu lądowym, kara może być bardzo surowa. W skrajnym przypadku policjant może odstąpić od karania mandatem i od razu skierować wniosek o ukaranie do sądu. Maksymalna stawka grzywny to 30 tys. zł. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy