Kierowca czerwonego auta powinien włączyć lewy czy prawy kierunkowskaz? Patrz na znaki

Droga z pierwszeństwem skręca, a na wprost prowadzi droga podporządkowana - kiedy w takiej sytuacji należy włączać kierunkowskaz? Wielu kierowców niestety błędnie używa kierunkowskazów na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym.

Czym jest pierwszeństwo łamane?

Pierwszeństwo łamane pojawia się na skrzyżowaniach, na których droga z pierwszeństwem przebiega inaczej niż na wprost. Takie skrzyżowanie można rozpoznać dzięki znakom D-1 lub A-7 oraz tablicy pomocniczej T-6.

Czy trzeba włączać kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem?

Trzeba przede wszystkim zapamiętać, że skrzyżowanie zawsze rządzi się tymi samymi, podstawowymi zasadami. Zawsze więc w ten sam sposób korzystamy na nim z kierunkowskazów. Nie mają tu znaczenia inne czynniki, takie jak przebieg drogi z pierwszeństwem.

Tak jak na każdym innym skrzyżowaniu, możemy rozróżnić trzy kierunki jazdy - w lewo, w prawo i na wprost. Odpowiednio od tego, w którym kierunku zamierzamy podążyć, używamy lub nie używamy konkretnego kierunkowskazu. Wspominamy o tym dlatego, że niektórzy kierowcy błędnie interpretują takie sytuacje, jak z grafiki na początku artykułu. Uważają, że kierując się drogą z pierwszeństwem, nie muszą używać kierunkowskazów. To oczywisty błąd, ponieważ brak kierunkowskazu zawsze oznacza zamiar jazdy na wprost.

Reklama

Trzymając się jeszcze takiego scenariusza, pojawia się oczywiste pytanie. Skoro jakiś kierowca może skręcać w lewo bez używania kierunkowskazu, to jak zasygnalizuje jazdę prosto? Otóż wtedy zapewne włączy kierunkowskaz prawy. Dlaczego? Skoro nie używa migacza skręcając w lewo, to najprawdopodobniej skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, traktuje jak jazdę po łuku, gdzie faktycznie kierunkowskazów nie używamy. Zgodnie z tą logiką włączy migacz, aby sygnalizować chęć opuszczenia drogi z pierwszeństwem.

Dlatego właśnie tak istotne jest patrzenie na znaki. Sam przebieg drogi nie zawsze musi być w stu procentach intuicyjny, ale to znaki drogowe wyznaczają, czy jest to skrzyżowanie, łuk drogi, czy jeszcze coś innego. I stosownie do tego, co wynika ze znaków, musimy się zachować.

Kończąc już wątek kierunkowskazów, warto jeszcze przypomnieć, co na ich temat mówią przepisy, a konkretnie art. 22.5 Prawa o ruchu drogowym:

Jaki jest mandat za błędne użycie kierunkowskazów?

Błędne sygnalizowanie manewru łatwo może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Jednak nie jest ono surowo karane. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazu jest wykroczeniem, za które według taryfikatora grozi mandat w wysokości 200 zł.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy