Kiedy pracodawca może sprawdzić trzeźwość kierowcy? Nowe przepisy to rewolucja

Właśnie weszły w życie przepisy umożliwiające pracodawcom przeprowadzenie kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Dotyczy to również osób, które pracują za kierownicą.

Weszły w życie przepisy, które umożliwiają pracodawcom przeprowadzenie kontroli trzeźwości w miejscu pracy.
Weszły w życie przepisy, które umożliwiają pracodawcom przeprowadzenie kontroli trzeźwości w miejscu pracy.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News

Od 21 lutego obowiązują przepisy, które pozwalają pracodawcy przeprowadzić kontrolę pracowników na obecność alkoholu lub środków odurzających działających podobnie do alkoholu.

Kiedy pracodawca może sprawdzić trzeźwość kierowcy?

Nowe prawo pozwala pracodawcy wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeśli będzie to konieczne do zapewnienia ochrony życia, zdrowia lub mienia. W przepisach zawarto zapis, który mówi, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Zanim pracodawca zabierze się za kontrolowanie trzeźwości u pracowników, musi przekazać taką informację w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu. Muszą się tam pojawić informacje o wprowadzeniu kontroli trzeźwości, czasu oraz częstotliwości jej przeprowadzania oraz rodzaju urządzenia służącego do kontroli.

Pracodawca powinien poinformować pracowników o kontroli trzeźwości nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem nowej procedury.

W jaki sposób pracodawca może sprawdzać trzeźwość kierowcy?

Przepisy określają, że badanie może się odbywać przy użyciu metod, które nie wymagają badania laboratoryjnego. Wystarczy urządzenie posiadające ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy, badanie stanu trzeźwości może zostać przeprowadzone przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. policję). W takiej sytuacji może być przeprowadzone badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, ale w wyjątkowych sytuacjach może zlecić przeprowadzenie badania krwi.

Sprawdzanie trzeźwości kierowcy - co może zrobić pracodawca?

Pracodawca nie dopuści pracownika do pracy, jeśli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie. Jeśli wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu lub stan nietrzeźwości, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Podobne regulacje obowiązują w przypadku kontroli pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu.

Od 21 lutego obowiązują przepisy, które pozwalają pracodawcy przeprowadzić kontrolę pracowników na obecność alkoholu lub środków odurzających, które działają podobnie do alkoholu.123RF/PICSEL
Pracodawca powinien poinformować pracowników o kontroli trzeźwości nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem nowej procedury.PIOTR JEDZURA/REPORTEREast News
Pracodawca nie dopuści pracownika do pracy, jeśli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie.123RF/PICSEL

***

Moto Flesz 79: Czarne chmury na transportem, Norwegowie już nie chcą aut na prąd
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas