Kiedy nagranie z kamerki nadaje się na Youtube, a kiedy może być dowodem?

KW wielu sytuacjach drogowych wideorejestrator samochodowy może uratować nam skórę. Właśnie dlatego kamerki samochodowe są coraz popularniejsze i choć nie zawsze możemy użyć nagrania jako dowodu w sprawie, warto mieć wideorejestrator jako wsparcie w przypadku spornej sytuacji z policją, innym kierowcą lub w przypadku kolizji. Kamera to pewnego rodzaju świadek wydarzeń, ale kiedy możemy wykorzystać nagranie jako dowód, a kiedy możemy wrzucić je na Youtube?

Czy używanie kamerki samochodowej w Polsce jest legalne?

Według polskich przepisów korzystanie z wideorejestratora samochodowego nie jest zabronione ani w żaden sposób ograniczone. Nagrywać możemy wszystko i wszędzie, ale tylko wtedy, gdy nagrania rejestrujemy na własny użytek - do prywatnej kolekcji, lub też dla własnego bezpieczeństwa, jako potencjalny dowód w przypadku zdarzenia drogowego. 

Prawo reguluje natomiast kwestię upubliczniania nagrań wideo głównie w kwestii ochrony danych osobowych i RODO. Jeśli udostępniając nagranie w internecie, na social mediach lub przykładowo na Youtube i naruszymy zasady dotyczące możliwości zidentyfikowania osoby na podstawie wizerunku, głosu, imienia i nazwiska, adresu, numeru identyfikacyjnego, lub innych wrażliwych danych możemy mieć poważne kłopoty.

Reklama

Naruszeniem danych wrażliwych w myśl prawa nie powinna być publikacja numerów rejestracyjnych, a jednak wokół tej sprawy wciąż jest sporo kontrowersji. Dostęp do danych samochodu i właściciela mają jedynie odpowiednie służby, a osoby postronne raczej nie zidentyfikują człowieka po tablicy rejestracyjnej zwłaszcza, że nie zawsze kierowcą jest właściciel pojazdu. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, aby uniknąć niepotrzebnych tłumaczeń i konfliktów w związku z nagraniem, jeśli planujemy opublikować je w internecie powinniśmy zasłonić wszelkie znaki szczególne pojazdu (tablice, nalepki, reklamy firmy), a także oczywiście wizerunek kierowcy i wszystkie cechy po których można go rozpoznać.

Czy nagranie z wideorejestratora może być dowodem w sądzie?

Choć początkowo ta kwestia budziła sporo kontrowersji i według pewnych informacji nagrania z wideorejestratorów rzadko kiedy były wykorzystywane jako dowody w sprawie, ta sytuacja uległa zmianie. Coraz częściej nagrania z kamerek samochodowych są wykorzystywane w sprawach sądowych jako dowody popełnienia lub niepopełnienia wykroczenia lub przestępstwa drogowego. W tej drugiej sytuacji kamerka stanowi niejako wirtualne zeznanie świadka, które może potwierdzić niewinność kierowcy, lub wręcz odwrotnie - jeszcze bardziej go pogrążyć.

Stanie się tak głównie wtedy, gdy na nagraniu oprócz domniemanego wykroczenia, przed którym chce obronić się kierowca znajdzie się zapis innych wykroczeń popełnionych podczas jazdy. Raczej jednak nie będzie dotyczyć to potencjalnego przekroczenia prędkości, nawet jeśli kamera mierzy prędkość na podstawie sygnału GPS. Nie jest to urządzenie homologowane do pomiaru prędkości, więc prędkość wskazana na nagraniu raczej nie pogrąży nas, ale też nie uratuje przed potencjalnym mandatem za przekroczenie.

Kamera może przydać się w przypadku kiedy zostaliśmy zatrzymani do kontroli w momencie kiedy jesteśmy pewni, że go nie popełniliśmy. Często zdarza się nawet, że policjant może delikatnie nagiąć przepisy, by ukarać nas mandatem, ale może odstąpić od czynności jeśli okaże się że cała sytuacja została nagrana wideorejestratorem.

Kamerka samochodowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rynek kamerek samochodowych jest ogromny i wybór właściwej - takiej która spełni wszystkie nasze oczekiwania jest wyjątkowo trudny. Wiele kamer ma też sporo zupełnie niepotrzebnych funkcji, które nie tylko komplikują obsługę, ale też windują cenę. Jakie cechy powinien mieć dobry wideorejestrator?

Przede wszystkim najważniejsza jest jakość nagrania jaką oferuję. Najtańsze kamery nagrywają w rozdzielczości 720px i jest to niezbędne minimum. Dobrze jest mieć do dyspozycji kamerę nagrywającą w formacie full HD (1920x1080) - to dobry kompromis pomiędzy jakością, a zużyciem pamięci na karcie SD. Jeśli do dyspozycji są wyższe rozdzielczości takie jak 4K lub 4K Ultra jest szansa że nagranie będzie naprawdę wysokiej jakości, ale kamera będzie też potrzebować karty o dużej pamięci i wysokiej prędkości rejestrowania danych - na wolniejszych kartach obraz nie będzie rejestrowany płynnie. Koszty szybkiej karty o dużej pojemności może sięgać nawet kilkuset złotych - połowy wartości kamery.

Wśród przydatnych funkcji mogą być:

  • tryb parkingowy - kamera uruchamia się wykrywając ruch wokół samochodu (są też wersje wykrywające wstrząs, na przykład wtedy, gdy ktoś stuknie w nasze auto)
  • tryb automatycznego nagrywania i zapętlenia nagrania - kamera uruchamia się po odpaleniu auta i zaczyna automatycznie nagrywać przebieg trasy w pętli
  • automatyczne wykrywanie niebezpiecznych sytuacji (czujniki przeciążenia uruchamiają nagrywanie gdy wyczują np. nagłe hamowanie lub wytracenie prędkości)
  • obsługa głosowa
  • oznaczanie najważniejszych momentów nagrania

Jak zamontować kamerkę samochodową?

Należy też pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących montowania kamerki w samochodzie. Wideorejestrator powinien być zamontowany w taki sposób, aby nie zmniejszał pola widzenia kierowcy, czyli nie zasłaniał mu widoku nie tylko przez przednią szybę, ale też przez boczne, czy też widoku w lusterku. Najczęściej kamerę montuje się w okolicy lusterka wstecznego wysoko na szybie. W ten sposób kamera ma duże pole widzenia tego co dzieje się przed samochodem a jednocześnie nie przysłania widoku kierowcy. Montowanie kamery w lewym roku, czy tez na środku szyby nie jest najlepszym pomysłem.

Warto pamiętać, że kamery samochodowe mają duże pole widzenia - nawet do 170 stopni więc jeśli zamontujemy ją pod nieodpowiednim kątem możemy mieć w nagraniu niepotrzebny słupek samochodu lub wielkie połacie deski rozdzielczej i maski. Przed zamontowaniem kamery warto odtłuścić powierzchnię szyby - w ten sposób przyssawka lub taśma dwustronna - jeśli kamerę montujemy na stałe - będzie skuteczniej trzymać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy