Jedziesz na wakacje samochodem? Sprawdź, czy nie grozi ci utrata prawa jazdy

Kierowcy powinni pamiętać, że od 17 września 2022 roku punkty karne złapane za wykroczenia kasują się dopiero po upływie dwóch lat od opłacenia mandatu za dane wykroczenie. W drodze jest poprawka ustawy, która ma przywrócić dotychczasowy termin ważności punktów (na rok) i przywrócić kursy pozwalające zmniejszyć ilość punktów na koncie. Na razie jednak warto trzymać rękę na pulsie i szczególnie przed wakacyjnymi wyjazdami sprawdzić ile mamy punktów karnych na koncie, aby nie okazało się, że balansujemy na granicy utraty prawa jazdy.

Za ile punktów traci się prawo jazdy?

Maksymalna ilość punktów karnych uzbieranych za wykroczenia drogowe dla kierowców powyżej 20 roku życia, posiadających prawo jazdy od co najmniej roku to 24 punkty. Uzbieranie takiej ilości punktów nie oznacza że utracimy uprawnienia do jazdy, ale każdy kolejny punkt oznacza utratę prawa jazdy. Żeby odzyskać uprawnienia do jazdy będziemy musieli ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Każdy kolejny punkt oznacza utratę prawa jazdy oraz konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Maksymalna ilość jaką doświadczony kierowca może dostać za jedno wykroczenie wynosi 15 punktów.

Reklama

Inny limit obowiązuje młodych kierowców (poniżej 20 roku życia), którzy prawo jazdy posiadają krócej niż rok. Ci mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów, a za uzbieranie przysłowiowego "oczka" - 21 punktów - tracą prawo jazdy. Od 1 stycznia 2022 inaczej są również traktowani jeśli chodzi o wykroczenia drogowe - maksymalny limit punktów za jedno wykroczenie wynosi nie 15 punktów, a 20, co oznacza, że wystarczy jedno poważne wykroczenie drogowe, by znaleźli się w podbramkowej sytuacji. Każde kolejne będzie oznaczać utratę uprawnień.

Policjanci nie zabiorą dokumentu, ale w systemie będzie brak uprawnień

Wprowadzenie systemu CEPiK (centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) spowodowało, że nie musimy wozić ze sobą fizycznego dokumentu prawa jazdy, co oznacza że jeśli przekroczymy dozwolony limit punktów policja nie zabierze nam blankietu. Informacja o zatrzymaniu prawa jazdy trafi do systemu CEPiK, gdzie będzie dostępna dla wszystkich służb - uprawnienia zostaną zatrzymane "wirtualnie". Jeśli będziemy jeździć dalej, każda kolejna kontrola policji ujawni informację o zatrzymaniu uprawnień, a wtedy czekają nas znacznie poważniejsze konsekwencje. 

Odzyskanie uprawnień wiąże się z ponownym zdaniem egzaminu na prawo jazdy (zarówno teoretycznego jak i praktycznego). Na szczęście chodzi tylko o egzamin - nie ma obowiązku ponownego przechodzenia kursu.

Jak długo ważne są punkty karne?

Po aktualizacji przepisów we wrześniu 2022 roku zmieniono termin ważności punktów karnych. Poprzednio punkty kasowały się po roku od wykroczenia, a po zmianach wprowadzono dwuletni okres ważności punktów. Zmienił się też moment naliczania czasu - teraz punkty kasują się po dwóch latach od opłacenia mandatu, a nie od popełnienia wykroczenia. 

Obecnie trwają prace nad przywróceniem zasad sprzed 17 września 2022. Nowelizacja ustawy została zatwierdzona przez sejm i czeka jedynie na podpis prezydenta. Nowe-stare zasady mają przywrócić roczny okres ważności punktów karnych, a także przywrócić możliwość uczestnictwa w kursie zmniejszającym ilość punktów karnych.

Co z punktami karnymi sprzed zmiany przepisów?

Prawo nie działa wstecz, zatem jeśli mieliśmy jakieś punkty karne na koncie uzbierane przed dniem 17 września 2022 kasują się one po upłynięciu roku od popełnienia wykroczenia. Z drugiej strony jeśli od 17 września na nasze konto trafiły jakieś punkty ich ważność upłynie dopiero dwa lata po opłaceniu należności za mandat - nawet w przypadku gdy rzeczywiście dojdzie do zmiany przepisów i przywrócony zostanie roczny okres ważności - wtedy rok będą ważne tylko te punkty, które otrzymaliśmy po wprowadzeniu nowych przepisów.

Jak sprawdzić ile mam punktów karnych przed wakacjami?

Okres wakacyjny to czas wyjazdów i podróży samochodem. Łatwo na dłuższej trasie o błąd i mandat, dlatego warto sprawdzić ile punktów karnych widnieje na naszym koncie upewnić się, że możemy bez obaw ruszyć w drogę, nawet jeśli przytrafi nam się chwila słabości i dostaniemy mandat. Nasz stan konta punktowego możemy sprawdzić w systemie CEPiK nie wychodząc z domu. Możemy to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel, w której znajdziemy wszystkie informacje.

Możemy też skorzystać z usług rządowego portalu www.obywatel.gov.pl. Po wejściu wystarczy wybrać zakładkę "Kierowcy i pojazdy", kliknąć w menu "Sprawdź punkty karne" i zalogować się do systemu CEPiK korzystając z profilu zaufanego - na przykład za pośrednictwem bankowości internetowej. Oprócz ilości punktów na naszym koncie możemy też sprawdzić za co otrzymaliśmy punkty - kiedy i gdzie dostaliśmy mandat oraz za jakie wykroczenie.

Punkty karne sprawdzisz też na komisariacie

Możesz również skorzystać z bardziej tradycyjnej formy sprawdzenia ilości punktów i zrobić to na komisariacie policji. Wystarczy okazać dowód osobisty i zwrócić sięo informację na temat naszego konta punktowego, a także ważności punktów znajdujących się na naszym koncie. Informację otrzymamy ustnie, ale możemy też zwrócić się o pisemne potwierdzenie, jednak wymaga to wypełnienia wniosku i zapłacenia 17 zł opłaty. 

O stan naszego konta możemy zapytać również przy okazji kontroli drogowej. Funkcjonariusz kontrolujący i tak sprawdzi tę informację posługując się dostępem do CEPiK, więc możemy zadać mu pytanie dodatkowe o ilość i ważność punktów karnych na naszym koncie. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: punkty karne | Prawo o ruchu drogowym | CEPiK | mandaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy