Reklama

Jazda na słupki to dziś obowiązek. Nie stosujesz? Dostaniesz 500 zł mandatu

Jazda na słupki lub zasada trzech sekund - nazwa nie ma znaczenia. Istotne jest to, że reguły te musi dziś stosować każdy kierowca.

Od 1 czerwca ubiegłego roku w polskich przepisach drogowych (art. 19 ustawy Prawo o ruchu drogowym) znajduje się taki zapis:

Jazda na słupki to dziś obowiązek

Za niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu grozi 500 zł mandatu i 6 pkt karnych. Bezpieczny odstęp należy jednak utrzymywać nie ze względu na ewentualną karę, ale dla własnego bezpieczeństwa. Jak obliczyć ten bezpieczny odstęp?

Zasadę w prosty sposób wyjaśnia tzw. reguła "3 sekund". Określa ona, jak sama nazwa wskazuje, minimalny odstęp, jaki należy zachować od poprzedzającego pojazdu w sekundach. Można ją zmierzyć wykorzystując dowolny nieruchomy obiekt, np. znak drogowy, czy znajdujące się co 100 metrów słupki pikietażowe z numerami drogi (tzw. jazda na słupki).

Reklama

Chodzi o to, że przy takim nieruchomym punkcie powinniśmy się znaleźć nie wcześniej niż po 3 sekundach od momentu, gdy był tam poprzedzający samochód. Odstęp taki zapewnia bezpieczeństwo i komfort ruchu i zarazem umożliwia zareagowanie w razie gwałtownego i niespodziewanego hamowania pojazdu przed nami. Technika zasad kierowania podkreśla, że zachowanie odstępu zgodnego z regułą "3 sekund" jest najmniejszą z możliwych odległością od pojazdu poprzedzającego.

Warto dodać, że zasada ta uwzględnia zwiększenie odstępu w metrach wraz ze wzrostem prędkości.

Odległość między samochodami w tunelu

To tylko jeden z zapisów mówiących o regułach panujących w tunelach. Wielu kierowców może być zdziwionych tym, co można znaleźć w "podziemnym kodeksie drogowym". O zasadach jazdy w tunelach pisaliśmy w poniższym tekście:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczna odległość | mandaty | kierowcy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy